fot. twitter.com

Syria: Wznowienie ofensywy na ostatnią enklawę ISIS

Wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) wznowiły w niedzielę ofensywę na ostatnią enklawę kontrolowaną przez tzw. Państwo Islamskie (ISIS) we wschodniej Syrii, w rejonie wioski Baghuz.

Wioska jest intensywnie ostrzeliwana ogniem artyleryjskim i rakietowym – poinformował przedstawiciel SDF Adnane Afrine.

W ub. tygodniu ofensywa SDF, w których wiodącą rolę odgrywają Kurdowie, została czasowo wstrzymana, aby umożliwić ewakuację mieszkańców Baghuz, w tym także niektórych dżihadystów z ISIS z ich rodzinami.

„Nie zaobserwowaliśmy żadnego przemieszczania się cywilów wewnątrz enklawy, więc wznowiliśmy działania militarne przeciwko ISIS” – powiedział w niedzielę wieczorem Afrine.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, od grudnia ub. r. z enklawy ewakuowano prawie 60 tys. osób. Ofensywa przeciwko resztkom sił dżihadystów była z powodu ewakuacji wielokrotnie przerywana. Dotyczyło to jednak jedynie sił lądowych, bowiem pozycje dżihadystów bez przerwy atakowało lotnictwo.

Rzecznik SDF Mustafa Bali oświadczył, że ofensywę wznowiono ok. godz. 18.00 czasu lokalnego (17.00 czasu polskiego) po tym jak upłynął termin ultimatum wzywającego dżihadystów do poddania się.

„Walki są intensywne i zacięte” – dodał Bali.

Oczekuje się, że po zajęciu wioski, SDF i ich amerykańscy sojusznicy formalnie zadeklarują koniec tzw. „kalifatu” proklamowanego przez ISIS w 2014 r.

W szczytowym momencie tzw. Państwo Islamskie kontrolowało obszar prawie 80 tys. km kwadratowych w Syrii i sąsiednim Iraku narzucając brutalną i krwawą dyktaturę ok. 8 mln ludzi. Dżihadyści uzyskiwali też setki milionów dolarów z eksportu ropy, okupów i rozbojów.

PAP/RIRM

drukuj