Fot. KPRM

Min. M. Dworczyk: Cieszę się, że propozycja dot. budowy pomnika J. Olszewskiego została przyjęta

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk wyraził w piątek zadowolenie, że propozycja klubu PiS w Radzie Warszawy budowy pomnika Jana Olszewskiego została przyjęta jednogłośnie.

Projekt stanowiska ws. budowy pomnika Jana Olszewskiego stołeczni radni PiS wnieśli w czwartek. W głosowaniu opowiedziało się za nim 54 radnych, nikt nie był przeciw.

W stanowisku radni wezwali prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, „aby upamiętnić tę heroiczną postać naszej wspólnej historii”.

„Rada Warszawy apeluje do prezydenta, aby już dziś rozpocząć prace umożliwiające ustanowienie monumentu na jednej z ulic lub placów Warszawy” – podkreślono.

W piątek rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe b. premiera, który zmarł 7 lutego w wieku 88 lat.

„Żegnamy śp. Jana Olszewskiego, wielkiego Polaka. Udowadniał przez lata, dlaczego odwaga i szlachetność powinny być nieodłącznymi cechami polityka. Cieszę się, że propozycja klubu @pisorgpl w Radzie Warszawy dot. budowy pomnika premiera Olszewskiego została przyjęta jednogłośnie” – napisał w piątek Michał Dworczyk na Twitterze.

Jan Olszewski był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Kawalerem Orderu Orła Białego. Główne uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego odbędą się w sobotę; o godz. 11.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona msza żałobna. Były premier zostanie pochowany na Powązkach Wojskowych.

PAP/RIRM

drukuj