fot. PAP/Radek Pietruszka

M. Dworczyk: Wypadki MiG-29 to dramatyczny dowód konieczności zakupu myśliwców piątej generacji

Wypadki samolotów MiG-29 to dramatyczny dowód słuszności działań podejmowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej w celu zakupu myśliwców piątej generacji – powiedział we wtorek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

W poniedziałek w powiecie węgrowskim na Mazowszu rozbił się myśliwiec MiG-29. Pilot się katapultował, jego stan zdrowia jest dobry. Loty na maszynach tego typu wstrzymano. Okoliczności i przyczyny zdarzenia wyjaśnia Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

To czwarty MiG-29 utracony od 2016 roku.

M. Dworczyk podkreślił w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że każde z tych zdarzeń musi zostać ,,dogłębnie wyjaśnione”. Przypomniał też, że w Planie Modernizacji Technicznej, który podpisał w ubiegłym tygodniu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wśród najważniejszych programów jest program HARPIA dotyczący zakupu samolotów piątej generacji.

Jak dodał, zdarzenia z udziałem samolotów MiG-29 ,,to dramatyczny dowód słuszności” działań podjętych przez MON w celu zakupu myśliwców piątej generacji.

W 2016 roku w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku doszło do pożaru MiG-29 spowodowanej usterką podczas rozruchu technicznego. Samolot nie nadawał się do naprawy. 18 grudnia 2017 roku w pobliżu Kałuszyna na Mazowszu rozbił się MiG-29 podchodzący do lądowania w bazie w Mińsku Mazowieckim. Pilot przeżył, chociaż się nie katapultował. Nocą 6 lipca 2018 r. MiG-29 z bazy w Malborku rozbił pod Pasłękiem (woj. warmińsko-mazurskie). Pilot katapultował się, ale nie przeżył.

15 lutego br. myśliwiec MiG-29 z bazy w Malborku lądował awaryjnie z powodu rozhermetyzowania kabiny w czasie lotu.

PAP/RIRM

drukuj