fot. twitter/ Ministerstwo Energii

Min. K. Tchórzewski: Zmiany w dyrektywie gazowej nie powstrzymają budowy gazociągu Nord Stream 2

Uzgodnione w lutym zmiany w dyrektywie gazowej nie powstrzymają budowy gazociągu Nord Stream 2 – przyznaje minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jego zdaniem kształt nowego prawa to mimo wszystko krok do przodu.

Projekt nowelizacji dyrektywy gazowej zakłada, że wszystkie gazociągi docierające do UE, będą podlegały unijnemu prawu. W przypadku odcinka Nord Stream 2, który będzie przebiegał również poza wodami terytorialnymi Niemiec, warunki prawne jego funkcjonowania będą musiały zostać wynegocjowane między Berlinem i Moskwą.

W trakcie konferencji w Brukseli polski minister zaznaczył, że Polska popiera zmianę dyrektywy. Dodał, że jest ona krokiem w dobrym kierunku.

– Myślę, że zmiana tej dyrektywy nie zatrzyma budowy Nord Stream 2, natomiast ucywilizuje jej postęp, sposób funkcjonowania tego gazociągu i realizacji tej inwestycji, zbliży do przepisów KE. Trzeba wiedzieć, że tego typu inwestycje są bardzo dużym zagrożeniem ekologicznym. O tym także trzeba pamiętać. Ważne, by był większy wgląd w to, co będzie działo się na terenie państw UE, kiedy wchodzić będą tego typu inwestycje z zewnątrz – podkreślił Krzysztof Tchórzewski.

Ukraina obawia się, że po zakończeniu budowy biegnącego po dnie Morza Bałtyckiego gazociągu Rosja ograniczy przesyłanie gazu rurociągami przez ukraińskie terytorium.

Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się – obok Ukrainy – także Polska i kraje bałtyckie.

RIRM

drukuj