Min. K. Tchórzewski: Polska ma szansę stać się jednym z liderów elektromobilności

Jury konkursu na koncepcję i wizualizację projektu polskiego samochodu elektrycznego wskazało we wtorek, spośród dziewięciu finalistów, cztery zwycięskie prace. Spółka Electromobility Poland (EMP) zakłada, że w ciągu roku powstanie prototyp pojazdu.

Autorzy zwycięskich koncepcji to Łukasz Myszyński, Damian Woliński, Sebastian Nowak i Mateusz Tomiczek. Dodatkowo jury przyznało dwa wyróżnienia.

W czasie uroczystej gali doradca prezydenta RP Marta Gajęcka odczytała list od głowy państwa. Andrzej Duda napisał m. in. że chciałby, aby Polska była krajem innowacyjnym, aktywnie uczestniczącym w czwartej rewolucji przemysłowej.

„Rozwój nowoczesnych technologii, w tym właśnie elektromobilności, niezwykle szybko zmienia świat. Polska gospodarka wykorzystała już proste rezerwy, a dalszy wzrost wartości produktów i usług może nastąpić właśnie wraz z postępem technologicznym, a zatem także z rozwojem elektromobilności w Polsce” – napisał szef państwa polskiego.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreślał, że cztery wybrane projekty będą do dyspozycji tych, którzy zechcą zbudować prototyp.

„Chcemy, żeby te projekty zostały zmaterializowane oraz by prototypy mogły zostać wypróbowane na polskich drogach” – wskazał Krzysztof Tchórzewski.

Wiceminister energii Michał Kurtyka przypomniał, że projektowana ustawa o elektromobilności ma trzy cele: upowszechnienie samochodów elektrycznych na polskich drogach, stabilizacja sieci energetycznych wynikająca z tego, że samochody elektryczne nie tylko pobierają energię, ale są jej zasobnikami, i wreszcie pobudzenie przemysłu elektromobilności.

„Zamknięcie pierwszego etapu konkursu bardzo dobrze wpisuje się w ten trzeci cel (…). Bardzo poważnie traktujemy to jako pobudzenie rynku krajowych dostawców, kreatywności i innowacyjności polskich producentów w niszy, którą otwierają pojazdy elektryczne – akcentował Michał Kurtyka.

Szef projektu Electromobility Poland Piotr Zaręba podkreślił, że wraz z rozstrzygnięciem konkursu kończą się prace koncepcyjne, a spółka przechodzi do działania.

„Mamy rozeznanie rynku, wiemy jakie są oczekiwania podmiotów na nim działających i wiemy, w jaki sposób możemy im pomóc” – zaznaczył.

Piotr Zaręba przypomniał, że w październiku EMP zamierza rozpisać drugi etap konkursu – na budowę prototypów. Przy czym będzie to konkurs zamknięty, przeznaczony dla tych, którzy w ciągu roku są w stanie prototyp zbudować, a za kilka lat uruchomić produkcję w skali zapewniającą dochodowość. Budowę prototypu EMP zamierza wspierać finansowo i dostarczyć istotną część kosztów.

Zdaniem ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, mamy do czynienia z ludźmi zafascynowanymi tym projektem, którzy poważnie go traktują, nie jako marzenie, tylko coś co można osiągnąć.

„W Polsce mamy szansę to osiągnąć i stać się jednym z liderów elektromobilności. Tymi, którzy potrafią wprowadzić w życie rzeczy, o których na świecie tylko mówi się od wielu lat” – ocenił minister.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl