Min. K. Tchórzewski o lokalizacji wiatraków: Nie ma mowy o zmianie odległości

Powraca sprawa przepisów dotyczących lokalizacji wiatraków. Chodzi o nowelizację przygotowaną przez Ministerstwo Energii. Od ponad roku wiatraki mogą powstawać w odległości od zabudowań nie mniejszej niż dziesięciokrotność ich wysokości tzw. zasada 10 H.

Resort – jak napisał „Dziennik Gazeta Prawna” – chce jednak w nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii – usunąć tę zasadę.

Zmieniony ma być przepis określający jak należy mierzyć wymaganą odległość. Dziś, wylicza się ją między punktem A, a punktem B. Ministerstwo proponuje jednak zastąpić spójnik „a” spójnikiem „albo”.

Według ekspertów zmiana spowoduje, że odległość pomiędzy turbiną a budynkiem mieszkalnym nie została w ustawie w ogóle zdefiniowana. A farmy wiatrowe znów będzie można budować tuż obok domów.

Informacje o zmianie zapisu ustawy potwierdził redakcji informacyjnej Radia Maryja minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Prawdą jest, że taki zapis w takiej formule w trakcie konsultacji i przepisywania ustawy taka zmiana się pojawiła. Natomiast nie było to intencją ministerstwa. […]Ministerstwo nie ma zamiaru zmienić sprawy odległości. Sprawa jest znana i jest prowadzone wewnętrzne postępowanie w ramach rządu. […]Nie ma żadnej mowy o zmianie odległości, ona nie będzie zmieniona – mówił Krzysztof Tchórzewski.

Wątpliwości do projektu nowelizacji ma też Rządowe Centrum Legislacji, które liczy, że resort energii wytłumaczy kontrowersyjną zmianę w przepisach.

Przypomnijmy; określenie odległości od domów przy budowie wiatraków miało na celu ochronę ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Według badań bezpośrednie sąsiedztwo farm wiatrowych może powodować poważne choroby.

RIRM

 

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl