fot. PAP/Rafał Guz

Ruszył program „Mój prąd”

Od piątku w ramach programu „Mój prąd” można pobierać druki w sprawie dofinansowania budowy instalacji fotowoltaicznych. Maksymalna kwota wsparcia to 5 tysięcy złotych.

Program „Mój prąd” powstał we współpracy Ministerstwa Energii z Ministerstwem Środowiska. Osoby zainteresowane dofinansowaniem budowy instalacji fotowoltaicznych mogą pobierać już specjalne druki potrzebne do złożenia wniosku.

 – Zostały one zamieszone na stronach internetowych Ministerstwa Energii, Ministerstwa Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – powiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii. 

Z programu ma skorzystać 200 tysięcy gospodarstw. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy w drugiej połowie lipca zdecydowali się uruchomić instalację fotowoltaiczną. 

– Zainteresowanie tym programem jest bardzo duże – mówił min. Krzysztof Tchórzewski. 

Odbiorcy mogą uzyskać dotacje do 50 procent wartości instalacji fotowoltaicznej (od 2 do 10 KW). Dofinansowanie wyniesie nie więcej niż 5 tysięcy złotych. 

– Realizacja programu pozwoli stworzyć instalacje o mocy ok. 1,2 tys. MW, które pracować będą w letnim szczycie, czyli wtedy, kiedy jest najwyższe zapotrzebowanie na prąd – podkreślał minister energii. 

Program ma być silnym impulsem dalszego rozwoju energetyki rozproszonej.

– Będzie także takim elementem, za który jako obywatele będziemy się czuli współproducentami. Szczególnie ci, którzy założą oczywiście fotowoltaikę u siebie czy w ogóle – wskazywał Krzysztof Tchórzewski. 

Budżet nowego programu to miliard złotych. Środki pochodzą z puli tzw. zielonych inwestycji.

– Każdy kilowat wyprodukowanego prądu w tym systemie to zmniejszenie emisji CO2. Z drugiej strony program ten jest komplementarny z inicjatywą „Czyste powietrze”. Tam odchodzimy od emisyjnych źródeł ogrzewania, ale też dotychczas udzielaliśmy pożyczek na pogramy związane z fotowoltaiką czyli na produkcję tego prądu – mówił Henryk Kowalczyk, minister środowiska. 

Program „Mój prąd” to kolejny program, który efektywność energetyczną gospodarstw domowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj