fot. twitter.com/BigNewsPl

Kolejna tura rozmów Ministerstwa Energii z KE w sprawie ustawy o cenach prądu

Dzisiaj odbędzie się kolejna tura rozmów między Ministerstwem Energii a Komisją Europejską w sprawie ustawy o cenach prądu. Według resortu, spotkanie ma charakter roboczy i jest częścią stałych kontaktów, jakie utrzymują ministerstwo i Komisja.

W ubiegłym tygodniu Polska i Bruksela ustaliły zasady wypłat rekompensat za wyższe ceny energii. Do końca roku gospodarstwa domowe, jednostki sektora finansów publicznych, szpitale, mikro i małe przedsiębiorstwa będą miały ceny na poziomie z czerwca ubiegłego roku. Natomiast średnie i duże firmy od 1 lipca do końca roku zapłacą ceny rynkowe. Przedsiębiorcy będą jednak mogli ubiegać się o rekompensaty na zasadach pomocy publicznej de minimis.

Najważniejszą sprawą jest to, że cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, dla obywateli, dla instytucji publicznych na pewno nadal będzie utrzymana na poziomie roku 2018. Prawdopodobnie w drugim półroczu mikro i małe przedsiębiorstwa, te których jest najwięcej, będą miały utrzymane ceny energii. Jest problem średnich i dużych przedsiębiorstw, ich jest około kilkuset w Polsce. Na ich temat jeszcze dyskutujemy, jak ma wyglądać sytuacja. One też pewną formę pomocy otrzymają, ale może nie otrzymają pełnej rekompensaty – mówił Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Uzgodnione z KE zmiany Polska chce wprowadzić do ustawy o cenach prądu na posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu. Pierwsze rekompensaty dla dostawców energii mają być wypłacone już w sierpniu. Środki będę pochodzić ze specjalnego funduszu.

RIRM

drukuj