fot. PAP/Rafał Guz

Min. M. Dworczyk: Postanowienie ws. wyborów wpłynęło do KPRM 7 sierpnia, opublikujemy je w terminie

Postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów przez prezydenta na 13 października wpłynęło do kancelarii premiera 7 sierpnia i zostanie opublikowane w przepisowym terminie pięciu dni od zarządzenia wyborów – poinformował w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

We wtorek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o zarządzeniu wyborów parlamentarnych na 13 października. Postanowienie – jak dodał – zostało przesłane do kancelarii premiera. Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw – najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów – formalnie ruszy kampania wyborcza.

Dworczyk pytany w piątek o to, kiedy postanowienie zostanie opublikowane, odpowiedział, że wpłynęło ono do kancelarii premiera 7 sierpnia.

„7 sierpnia późnym popołudniem wpłynęły dokumenty do kancelarii premiera, są przetwarzane przez Rządowe Centrum Legislacyjne” – poinformował szef KPRM.

„Na pewno w ustawowym terminie pięciu dni zostaną opublikowane” – dodał.

Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Data wyborów wyznaczana jest na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji obu izb parlamentu. Pierwsze posiedzenia Sejmu VIII kadencji i Senatu IX kadencji odbyło się 12 listopada 2015 roku.

O mandat poselski może ubiegać się polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat, a o mandat do Senatu – 30 lat. Kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać partie polityczne oraz wyborcy. Nie można kandydować równocześnie do Sejmu i Senatu. W wyborach parlamentarnych głosować mogą pełnoletni obywatele Polski.

PAP/RIRM

drukuj