Warszawska prokuratura przedstawiła pierwsze zarzuty dot. wyłudzeń VAT

Prokuratura Regionalna w Warszawie przedstawiła pierwsze zarzuty dot. wyłudzeń VAT na kwotę 83 mln zł. Podejrzanymi są dwaj mężczyźni pełniący funkcje prezesów zarządów spółek.

Mieli oni wystawić i posłużyć się 143 fakturami VAT o łącznej wartości ponad 446 mln zł i narazić Skarbu Państwa na straty z tytułu podatku od towarów i usług.

Służbom udało się do tej pory zabezpieczyć blisko 37 mln zł.

Do zatrzymania mężczyzn, jak podkreśla  rzecznik CBŚP Iwona Jurkiewicz, doprowadziły wspólne działania CBŚP, Krajowej Administracji Skarbowej i warszawskiej Prokuratury Regionalnej.

– Ze wstępnych ustaleń śledczych już wynika, że przestępstwa miały być popełnione przez osoby reprezentujące jedną ze spółek, która posiada siedzibę w Warszawie. Jak wynikało z informacji, rachunek bankowy tej spółki mógł być wykorzystywany do przeprowadzenia transakcji finansowych związanych z próba legalizacji pieniędzy. Środki te miały pochodzić z zaniżania należności podatkowych poprzez obrót fikcyjnymi fakturami dokumentującymi wprowadzanie do obrotu kontraktów terminowych na obrót gazem, od których nie obliczono i nie odprowadzono należnych podatków – wyjaśnia Iwona Jurkiewicz.

Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 25 lat oraz kara grzywny, przepadek przedmiotów i korzyści pochodzących z przestępstw lub ich równowartości.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl