fot. PAP/Tomasz Gzell

Kolejni świadkowie staną przed komisją śledczą ds. VAT 

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT podjęła decyzję o wezwaniu na przesłuchania kolejnych świadków. Wśród nich jest m.in. przewodniczący Związków Pracodawców i Przedsiębiorców Cezary Kaźmierczak.

Po posiedzeniu niejawnym komisji jej szef poseł Marcin Horała poinformował o wezwaniu trzech nowych świadków. Chodzi o Sławomira Siwego – szefa związku zawodowego Celnicy.pl; Cezarego Kaźmierczaka – przewodniczącego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców oraz Tomasza Michalaka – byłego dyrektor Departamentu Polityki Celnej w resorcie finansów.

Wezwania to pokłosie zeznań przed komisją w ubiegłym tygodniu wiceministra finansów w latach 2008-2015 Jacka Kapicy. A dziś przed komisją zeznawała Agata Suskiewicz-Jach, były główny specjalista w Departamencie Rachunkowości Ministerstwa Finansów. Według posła Marcina Horały, jej zeznania potwierdzają niekompetencje urzędników państwowych w latach 2007-2015.

To brak wiedzy, brak kompetencji, co do którego można niekiedy przypuszczać, że był celowy. Tak daleko posunięty, że nie widziano tego, czego nie chciano widzieć. Tak można domniemać. Pani Suskiewicz-Jach, jako urzędnik resortu finansów, pojawiała się w kilku wątkach: zdarzało się jej np. reprezentować resort finansów podczas prac komisji Palikota – Komisji „Przyjazne Państwo”. Uczestniczyła też w powołanym przez ministra Cichonia zespole ds. poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych. Pamięć mocno świadka zawodziła. Dzisiejsze zeznania dużo do sprawy nie wniosły – wskazał Marcin Horała.

Kolejne przesłuchanie w czwartek. Zeznania przed komisją ma złożyć Agnieszka Królikowska, wiceminister finansów w latach 2014-2015.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj