fot. CBA/cba.gov.pl

CBA zatrzymało obywatela Ukrainy, który miał wyłudzić zwrot VAT na granicy

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało obywatela Ukrainy, który miał wyłudzić zwrot podatku VAT na granicy. To kolejna osoba zatrzymana w sprawie łapówek dla funkcjonariuszy służby celnej na granicy z Ukrainą.

Wydział komunikacji społecznej CBA poinformował we wtorek, że zatrzymania dokonali funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury CBA we współpracy z Bieszczadzkim Oddziałem Straży Granicznej na przejściu granicznym w Medyce.

Postępowanie dotyczy wyłudzania podatku VAT zwracanego na granicy w ramach Tax Free oraz łapówek dla strażników celnych obsługujących system zwrotu.

Według śledczych, zatrzymany miał wspólnie z innymi osobami podczas odprawy celnej przedkładać nierzetelne dokumenty potwierdzające zakupy w Polsce z możliwością skorzystania ze zwrotu VAT dla podróżnych.

Dokumenty TAX FREE wystawione były na łączną kwotę ponad 200 tys. zł. W zamian za ich odprawę zatrzymany miał udzielać funkcjonariuszom Służby Celnej korzyści majątkowych. Fikcyjne dokumenty wykorzystywano następnie do uzyskania zwrotu nienależnego podatku.

„Nadzorujący śledztwo podkarpacki wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wystąpił o areszt dla zatrzymanego. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i aresztował obywatela Ukrainy na trzy miesiące” – podał wydział.

„Dotychczas zarzuty w tej sprawie ogłoszono ponad 40 osobom” – zaznaczył.

Ze śledztwa wynika, iż w latach 2013-14 miało dochodzić do poświadczenia nieprawdy w dokumentach „TAX FREE – zwrot VAT dla podróżnych” przez osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie całego kraju.

Do dokumentów wpisywano zakup i wywóz towarów poza teren Unii Europejskiej, co nie miało miejsca. NA granicy za łapówki poświadczano takie dokumenty i uzyskiwano nienależny zwrot VAT.

Wydział zaznaczył, że w sprawie planowane są dalsze zatrzymania.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl