Autorstwa Nieznany - "Bolesław Orłowski", Kłosy no. 793 Warszawa 1880., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30708914

Inż. Jan Józef Baranowski – XIX-wieczny człowiek renesansu

Wiek XIX to czasy gwałtownego rozwoju nauki, w którym początek miało wiele wynalazków używanych w mniej lub bardziej udoskonalonej formie do dnia dzisiejszego. Jednym z wielu Polaków zasłużonych dla mającego wówczas miejsce postępu technologicznego był inż. Jan Józef Baranowski, człowiek wielu zainteresowań i talentów.

Inż. Jan Józef Baranowski jest uważany za najwybitniejszego polskiego wynalazcę Wielkiej Emigracji. Jest autorem wielu wynalazków z dziedziny kolejnictwa, łączności i rachunkowości. Wynalazł m.in. gazomierz, semafor, ręczny kasownik do biletów, a także maszynę do ich druku i kontroli.

Wartym wspomnienia jest także fakt, iż wcześniej walczył on jako ochotnik w Powstaniu Listopadowym, zaś po nim przez to, że znalazł się na liście osób, których nie objęła ogłoszona przez cara Mikołaja I amnestia, musiał emigrować na Zachód. Trafił do Francji. Pracował tam najpierw jako finansista i handlowiec w domach handlowych i bankach w Lyonie i Paryżu. Później został inspektorem kolei Paryż – Hawr.

W swoją pasję wynalazcy i odkrywcy zaangażował się w pełni dopiero w 1848 roku, kiedy jego sytuacja się ustabilizowała.

Za kasownik do biletów otrzymał na Wystawie Krajowej w Paryżu medal ministra robót publicznych Francji oraz medal Francuskiego Towarzystwa Zachęty do Wynalazczości. Z kolei podczas wystawy w Londynie w 1851 r. otrzymał Prize-Model za cykl swoich wynalazków, szczególnie za maszynę do druku biletów w kolorze oraz ich kontroli. Zaprezentował tam również gazomierz, maszynę do liczenia głosów  oraz maszynę do bieżących obliczeń.

Jego inny wynalazek, semafor, był prototypem współczesnego systemu semaforowego używanego na kolei. Dawał on pewność, że w danym momencie na jednym torze nie znajdą się dwa różne składy kolejowe.

Innym obszarem zainteresowań Jana Józefa Baranowskiego było językoznawstwo. Jest autorem pierwszego podręcznego słownika do nauczania języka polskiego dla Anglików.

Innym osiągnięciem tego wielkiego umysłu jest opracowanie planu finansowego dla Francji po przegranej wojnie francusko-pruskiej. Dzięki niemu Francja zdołała bardzo szybko spłacić wszystkie zobowiązania na rzecz Niemiec.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl