fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: W konflikcie Korei Płn. i Zachodu jest cały szereg punktów zapalnych

Niedawno mówiło się o groźbie wojny między Koreą Północną a światem Zachodu – Stanami Zjednoczonymi. Ich bazy (USA) są rozlokowane w Korei Południowej, Japonii, czy na Tajwanie, więc jest cały szereg punktów, które mogłyby być zapalnymi – mówił w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Mieczysław Ryba.

Historyk i politolog odniósł się do możliwości osiągnięcia porozumienia przez prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una ws. zakończenia północnokoreańskich prac nad bronią nuklearną.

– Konflikt z państwem, które posiada broń masowej zagłady, które posiada broń nuklearną jest zagrożeniem dla całego regionu. W tym względzie nikt się nie odważył od czasów II wojny światowej – czasów Hiroszimy i Nagasaki – zaatakować kraju, który by taką broń posiadał. Dlatego wiele państw do tego dąży, bo poczucie bezpieczeństwa wzrasta – zaznaczył prof. Mieczysław Ryba.

Gość Radia Maryja wspomniał pojednawcze spotkanie przedstawicieli obu Korei i podkreślił, że „mamy do czynienia z odprężeniem” polityki koreańskiej.

– Przywódcy obu Korei się spotykają i jest ta deklaracja amerykańska. Być może wszyscy zrozumieli – północni Koreańczycy komunistyczni – że Chiny nie są tak skłonne ich wspierać, bo wiemy o tym, że bez cichego wsparcia Chin to państwo by się nie mogło utrzymać i nie mogłoby się uzbroić w taki sposób. Kto wie, czy ten układ, jaki się rysuje z Koreą Północną, nie jest w istocie też pewnym układem między Ameryką a Chinami, bo to wszystko jest sieć różnorakich powiązań wielokrotnie złożonych – wskazał historyk.

Historyk wskazał też, że „dla Donalda Trumpa wschodnia flanka jest bardzo istotna, bo ona ostatecznie stabilizuje wszystko i hamuje Rosję”.

– Jeśli kiedyś Trump będzie chciał się spotkać z Putinem, to tak jak z tą Koreą, będzie chciał to zrobić na swoich warunkach. Tak, ażeby Rosja nie mogła roztoczyć imperialnego władztwa, stąd ta kwestia ukraińska w jego polityce tak istotna i wschodnia flanka NATO – podsumował.

Całą rozmowę z prof. Mieczysławem Rybą w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj