[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Szkoda, że tak długo myśleliśmy, że wszyscy wiedzą o naszym bohaterstwie

Szkoda, że tak długo myśleliśmy, że wszyscy wiedzą o naszym bohaterstwie i nie trzeba aż tak mocno tego akcentować – mówił prof. Mieczysław Ryba w sobotnich „Aktualnościach dnia” w Radiu Maryja. Historyk komentował obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów.

Prof. Ryba wyraził zadowolenie, że nowe święto odbywa się przy okazji upamiętnienia bohaterskiej śmierci rodziny Ulmów, która oddała życie ratując swoich żydowskich bliźnich.

– To doskonały przykład, po prostu heroiczny, który obrazuje postawę wielu setek, a nawet tysięcy Polaków, którzy zginęli chroniąc Żydów. Nie mówię już o tych setkach tysięcy, którzy byli zaangażowani w ratowanie swoich żydowskich sąsiadów i  którzy ich ocalili. To trzeba świętować – podkreślił historyk.

Gość „Aktualności dnia” dodał, że dzięki corocznym obchodom Narodowego  Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów, o rodzinie Ulmów i jej podobnych będzie dowiadywało się coraz więcej Polaków i nie tylko.

– Raz za razem będą przecież zapraszani różni goście z zagranicy, będą mogli poznać tę historię. Wydaje mi się, że też różne inne, analogiczne przypadki dokładnie pokazujące jakie były postawy Polaków i  co groziło. Bo to jest istota rzeczy: co groziło za pomoc Żydom. Z jednej strony mówiło się, że ktoś pomagał, ale nie wszędzie w Europie groziła za to kara śmierci – przypomniał.

Profesor Mieczysław Ryba wskazał też na zapomnienie o wysiłku polskiej „Żegoty” podjętym dla ratowania Żydów. O wiele bardziej się mówi czy pamięta o szmalcownikach i na tym tle tworzy się pewne uogólnienia, sugerując rzekomą współodpowiedzialność Polaków za Holokaust – powiedział.

– Szkoda, że tak długo myśleliśmy, że wszyscy wiedzą o naszym bohaterstwie i nie trzeba aż tak mocno tego akcentować – zaznaczył prof. Mieczysław Ryba w sobotnich „Aktualnościach dnia”.

Całość rozmowy z prof. Mieczysławem Rybą można odsłuchać [tutaj]. 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl