fot. PAP/Tomasz Gzell

Sejmowa komisja śledcza przesłuchała Annę Cyrańską

Przed sejmową komisją śledczą ds. VAT stanęła w środę była dyrektor departamentu podatku od towarów i usług Anna Cyrańska. Świadek zeznała, że przepisy ustalane przez ministerstwo były szczelne. Sejmowi śledczy mieli jednak wątpliwości. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji Kazimierz Smoliński pytał, dlaczego rozwiązania, po które sięgały inne kraje unijne, nie były równie szybko wprowadzane w Polsce.

Anna Cyrańska to była wicedyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w resorcie finansów. W środę stanęła przed sejmową komisją śledczą. I, jak mówiła, wprowadzenie odwróconego VAT-u na złom było odpowiedzią na nadużycia w branży.

– Po raz pierwszy wtedy zauważyliśmy, że przestępcy tak organizują dostawy, żeby zrobić wszystko, żeby nie poddać się tym przepisom – mówiła Anna Cyrańska.

Przewodniczący sejmowej komisji śledczej poseł Marcin Horała pytał, czy świadek spotkała się z zarzutami, że definicja złomu, jaka znalazła się w nowych przepisach, była nieprecyzyjna.

– Było to rozwiązanie pierwsze, pierwszy odwrócony VAT w Polsce i chcieliśmy jak najszerzej potraktować towar, którym dokonywano wyłudzeń. Stąd wydawało nam się, że jeżeli wprowadzimy ogólny zapis dotyczący, że złom, czyli każdy złom podlegałby temu odwróconemu obciążeniu to będzie to wystarczające – powiedziała świadek.

Branża zaczęła jednak informować o następnych nieprawidłowościach. Anna Cyrańska tłumaczyła, że resort wprowadzał kolejne rozwiązania tak szybko, jak to było możliwe. To jednak spotkało się z reakcją wiceprzewodniczącego sejmowej komisji Kazimierza Smolińskiego.

– Wprowadzaliście rozwiązania, które były nieskuteczne. Wczoraj świadek Jerzy Martini jednoznacznie stwierdził, że nie słuchano zewnętrznych fachowców w ogóle. Byli traktowani jak przysłowiowy listek figowy – stwierdził wiceprzewodniczący sejmowej komisji Kazimierz Smoliński.

Kazimierz Smoliński pytał, dlaczego rozwiązania, po które sięgały inne kraje UE, nie były równie szybko stosowane przez Polskę. W trakcie przesłuchania doszło do wymiany zdań.

– Panie przewodniczący, pozwolę sobie jeszcze skomentować, a właściwie nie skomentować, tylko odpowiedzieć panu… – mówiła Anna Cyrańska.

– Ale ja nie zadałem pytania, więc dziękuję za odpowiedź. Pani rolą jest odpowiadać na pytania, a nie komentować – powiedział Kazimierz Smoliński.

Świadek przekonywała, że Polska nie była tutaj wyjątkiem, a z luką w ściągalności VAT-u borykała się cała Unia Europejska.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl