fot. twitter.com/KaziSmolinski

K. Smoliński: Wezwanie na wtorkowe przesłuchanie Donalda Tuska przed komisją śledczą zostało doręczone

Wezwanie na wtorkowe przesłuchanie b. premiera Donalda Tuska dostało doręczone jego pełnomocnikowi – powiedział PAP wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. VAT Kazimierz Smoliński.

Komisja śledcza ds. VAT planuje przesłuchać przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska we wtorek, 16 lipca. Jak powiedział jej wiceprzewodniczący Kazimierz Smoliński, „do tej pory nie ma żadnych sygnałów, że b. premier nie stawi się”. Nie wykluczył jednak, że „w ostatniej chwili (przedstawi – PAP) usprawiedliwienie, bo nagle się okaże się, że jakiś wyjazd czy goście międzynarodowi”.

Kazimierz Smoliński wskazał, że ma jeszcze bardzo dużo pytań do b. premiera ponieważ poprzednie przesłuchanie było bardzo krótkie.

„W dalszym ciągu nie wiem, na ile premier miał wiedzę o tym, o czym raportowały podległe mu służby – o wyłudzeniach” – powiedział wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. VAT.

Dodał, że 18 lipca sejmowa komisja śledcza ds. VAT zakończy przesłuchania świadków, a końcowy raport musi być gotowy na początku września.

Po raz pierwszy Tusk zeznawał przed komisją śledczą ds. VAT 17 czerwca br. Ponad czterogodzinne przesłuchanie zdominowały polemiki i utarczki słowne świadka zwłaszcza z przewodniczącym komisji Marcinem Horałą (PiS). Były premier nie krył opinii, że komisja ma charakter polityczny, działa na polityczne zlecenie rządzących i jest elementem walki z opozycją. Jak mówił, problem z wyłudzeniami VAT-u występował nie tylko kiedyś, ale i obecnie.

„Tylko ja bym w życiu nie wpadł na pomysł, aby w związku z tym wywnioskować tezę, że premier Mateusz Morawiecki i prezes Jarosław Kaczyński zajmują się grabieżą i okradają Polaków z miliardów złotych. Natomiast wielokrotnie słyszałem tego typu epitety pod adresem moim, czy mojego rządu” – mówił Donald Tusk.

Podczas czerwcowego przesłuchania Tusk polemizował też z Horałą na temat danych o luce w VAT. Zaznaczył, że raport Komisji Europejskiej, który zawierał dane o najwyższej luce w VAT pochodził z 2014 r. – roku, w którym kończył on karierę polskiego premiera. Przyznał, że nie zwalnia go to z odpowiedzialności za rządy w latach 2007-2014.

„Ale chciałbym, abyśmy uniknęli fałszywego wrażenia, które pan sugeruje, że od wielu lat KE alarmowała o nadzwyczajnie krytycznej sytuacji w Polsce, bo to byłaby po prostu nieprawda” – oświadczył były premier.

Według Tuska nie było też tak, że Polska w walce z wyłudzeniami VAT-u „była bezradna, a wszyscy sobie z tym świetnie radzili”.

„Jest dokładnie odwrotnie. W całej Unii Europejskiej (…) z tego typu wyłudzeniami – szczególnie na początkowym etapie – nie radziły sobie także najlepiej zorganizowane państwa” – zaznaczył b. premier.

Zapewnił, że nie było nikogo bardziej zainteresowanego niż jego ekipa szybkim wyeliminowaniem wyłudzeń VAT-owskich, bowiem od tego zależały możliwości finansowe ówczesnego rządu.

Donald Tusk jest współtwórcą i byłym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej (2003 – 2014), dwukrotnie stał na czele rządu koalicji PO-PSL. Po raz pierwszy w latach 2007 – 2011 i po raz drugi w latach 2011 – 2014.

Do tej pory komisja śledczą ds. VAT przesłuchała kilkudziesięciu świadków. Jako pierwszy, we wrześniu ub. roku, zeznawał były wiceminister finansów w latach 1992-96 Witold Modzelewski, ostatnim był – 9.07 – b. podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Andrzej Parafianowicz.

Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 roku. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, „w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl