fot. PAP/Artur Reszko

Sejny: Mieszkańcy zdziwieni wizytą D. Tuska w szpitalu pomimo obostrzeń sanitarnych dot. odwiedzin

Mieszkańcy Sejn (Podlaskie) są zdziwieni, że przewodniczący PO Donald Tusk zwiedził w środę tamtejszy szpital powiatowy, mimo obostrzeń dotyczących odwiedzin. Dyrektor tłumaczy, że odwiedziny odbyły się w reżimie sanitarnym i „nie było mowy o wejściu na oddziały szpitalne i spotkaniu z chorymi”.

Tusk na szpitalnym korytarzu spotkał się z pielęgniarkami i lekarzami. Potem wszedł na teren bloku operacyjnego, gdzie spędził kilkanaście minut.

Tusk powiedział w Sejnach, że wizytę w woj. podlaskim chciał właśnie zacząć od odwiedzin w tym szpitalu.

„Macie najlepszy szpital, którym możecie pochwalić się w całej Polsce” – mówił po wyjściu ze szpitala.

Wizytę skrytykowała m.in. członkini zarządu powiatu sejneńskiego Lucyna Fidrych. Na antenie Radia Białystok powiedziała, że ma poczucie nierównego traktowania.

„W ubiegłym roku na OIOM-ie leżał mój mąż i ani ja, ani dzieci – chociaż bardzo prosiliśmy o to – nie mogliśmy wejść do męża, nie można było mieć kontaktu z chorym i nie pożegnaliśmy się” – powiedziała Fidrych.

Radna powiatu sejneńskiego dodała, że według niej szpital nie jest miejscem do realizacji spotkań o charakterze politycznym.

Inna ze słuchaczek radia Białystok również powiedziała na antenie, że kiedy jej mąż leżał w szpitalu, nie mogła się z nim pożegnać przed śmiercią.

„W takiej sytuacji znajdowało się wiele rodzin, a dzisiaj pan Tusk wchodzi jak gdyby nigdy nic” – dodała słuchaczka radia.

Donald Tusk w środę pytany po tej wizycie, na jakiej podstawie mógł wejść do środka, powiedział: „A ja nie jestem świadomy zakazu wejścia na teren szpitala”.

„Miałem płaszcz, maskę przez cały czas, przez kilkanaście minut i mam nadzieję, że niczego nie naruszyłem. Taką mam nadzieję” – powiedział wówczas dziennikarzom.

Dyrektor szpitala Waldemar Kwaterski również bronił Tuska.

„Pan Donald Tusk jest tak znaną i znakomitą osobą, że interesowanie się małym szpitalem powiatowym odbieramy jako wyróżnienie i z zaszczytem pokazaliśmy parter szpitala i sprzęt, który posiadamy, oczywiście w reżimie sanitarnym. Nie było mowy o wejściu na oddziały szpitalne i spotkania z chorymi. Tylko i wyłącznie diagnostyka” – powiedział dyrektor Kwaterski.

Szpital w Sejnach przeszedł w latach 2014-2016 gruntowny remont za 18 mln zł. Został także doposażony sprzętowo. Większość funduszy na ten cel pochodziła z UE. Jest oceniany w regionie jako dobra placówka medyczna.

Waldemar Kwaterski jest radnym sejmiku województwa podlaskiego. W ostatnich wyborach samorządowych startował z listy Koalicji Obywatelskiej, chociaż nie jest członkiem Platformy Obywatelskiej.

PAP

drukuj