fot. flickr.com

W życie wchodzi tzw. pakiet przewozowy

Właściciele firm transportowych mają obowiązek rejestracji przewozu m.in. paliw, skażonego alkoholu i suszu tytoniowego. To właśnie te produkty były najczęściej przedmiotem nieprawidłowości w rozliczeniu podatku VAT i akcyzowym.

Ministerstwo Finansów liczy, że w tym i przyszłym roku do budżetu wpłynie ok. 1 miliarda 400 mln zł.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista, zauważa, że przepisy stanowią uzupełnienie tzw. pakietu paliwowego, który wszedł w życie w połowie ub.r.

Europoseł zwraca uwagę, że sprzedaż paliw wzrosła wówczas aż o 13 proc.

– To jest znaczące uzupełnienie. Chodzi o to, by transport paliw był rejestrowany, czyli nadawca sprzedający będzie musiał taki transport zarejestrować. Policja, służby skarbowe, inspekcja transportu – będą miały możliwość kontrolowania cystern i badania, czy zostały one zarejestrowane. To oczywiście będzie się odbywało w sposób komputerowy, a zatem bardzo szybki – wskazuje dr Zbigniew Kuźmiuk.

Ekonomiści spodziewają się, że ten rok  będzie najlepszy w historii pod względem dochodów z podatku VAT. Ministerstwo finansów poinformowało, że wpływy do budżetu z tytułu podatku dodanego w pierwszym kwartale 2017 r. są o wyższe o 40 proc., licząc r/r.

Resort spodziewa się jednak spadku dochodów w kolejnych miesiącach. Jednocześnie liczy, że uda się utrzymać dynamikę na poziomie 11 proc.

Podatek VAT jest jednym z najważniejszych źródeł dochodu dla budżetu państwa.

RIRM

drukuj