fot. PAP/Rafał Guz

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przyjęła raport końcowy z prac

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przyjęła raport końcowy z prac. Raport ma zostać zaprezentowany posłom na przyszłotygodniowym posiedzeniu Sejmu. Posłem sprawozdawcą został szef komisji Marcin Horała.

315 godzin przesłuchań i 65 świadków. Na pytania śledczych jako pierwszy odpowiadał prof. Witold Modzelewski, współtwórca polskiego systemu podatkowego.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy raport z prac komisji. Zarzucono w nim między innymi brak działań systemowych lub jedynie działania interwencyjne. Jednym z wniosków jest konieczność postawienia przed Trybunałem Stanu byłych premierów – Donalda Tuska i Ewy Kopacz oraz byłych ministrów finansów – Jana Vincenta Rostowskiego i Mateusza Szczurka.

Teraz komisja przyjęła poprawki do raportu zgłoszone przez jej członków. Jedna z poprawek dotyczy działania służb skarbowych. Przewiduje ona dodanie podrozdziału „Działania służb skarbowych”. W raporcie uwzględniono także poprawkę dotyczącą Jednolitego Pliku Kontrolnego, który został wprowadzony zbyt późno i nie pełnił podstawowych funkcji – mówi wiceszef komisji poseł Kazimierz Smoliński.

– Z raportu też to wynika. Teraz jest to dobitnie określone. Owszem, był tzw. JPK, ale był tylko elementem kontroli. Jeżeli chciało się skontrolować podatnika, to żądano od niego elektronicznych dokumentów, a jak wiemy kontroli podlega ułamek podatników, więc dokumenty w formie elektronicznej u podatnika sobie po prostu były. Myśmy w ciągu kilku miesięcy od przejęcia władzy rozszerzyli ten Jednolity Plik Kontrolny – podkreśla.

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT została powołana w lipcu ubiegłego roku. Zakresem swoich prac objęła lata 2007-2015.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl