Z. Ziobro nie wyklucza śledztwa m.in. ws. wyłudzania VAT-u

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro będzie zabiegał o zmianę w projekcie dotyczącym kar za wyłudzanie VAT. Jak zapowiedział, chce rekomendować przyjęcie zapisu, by kara 25 lat mogła być orzeczona za fałszowanie faktur, które przekraczają 10 mln zł, a nie 5 mln zł – jak zakłada projekt przyjęty przez rząd.

Wczoraj minister Zbigniew Ziobro spotkał się z grupą przedsiębiorców w tej sprawie.

Ponadto kolejną zmianą ma być to, że karą więzienia od 3 do 15 lat byłoby zagrożone fałszowanie faktur przekraczających 5 mln zł, a nie jak w projekcie – 1 mln zł. Ewentualne zmiany mają nastąpić „na etapie prac parlamentarnych” nad projektem nowelizacji.

Minister sprawiedliwości nie wykluczył też wszczęcia śledztwa mającego ustalić brak reakcji organów państwa w latach 2011-2015 na wyłudzenia VAT-u i karuzele VAT-owskie.

– Zobowiązałem się, że w oparciu o informacje, które panowie pisemnie przedłożą po naszej dyskusji, rozważę wszczęcie śledztwa. Jego zadaniem będzie ustalenie odpowiedzialności przedstawicieli organów polskiego państwa, którzy na przestrzeni 2011-2015, mimo informacji przedstawianych przez polskich przedsiębiorców, nie podjęli stosownych działań zarówno natury organizacyjnej, prawnej, legislacyjnej, jak i procesowej, a które mogłyby ustrzec interesy polskiego fiskusa oraz polskich przedsiębiorców przed działalnością związaną z tak zwanymi karuzelami VAT-owskimi niosącymi poważne szkody dla polskiego państwa – zaznaczył Zbigniew Ziobro.

Rząd w ubiegłym tygodniu zaakceptował projekt noweli Kodeksu karnego. Wprowadza nowe kategorie przestępstw: wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz ich podrabianie i przerabianie w celu użycia jako autentycznych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl