fot. PAP/Łukasz Gągulski

W całej Polsce świętowano 100. rocznicę Cudu nad Wisłą

Wielką Viktorię Warszawską świętowano w wielu miejscach w Polsce. Symboliczne obchody, bo w miejscu tych wydarzeń, odbyły się w Ossowie. 

 

Uroczystości 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się z samego rana od modlitwy w symbolicznym miejscu – Ossowie, przy krzyżu upamiętniającym księdza kapelana Ignacego Skorupkę.

Ksiądz kapelan Ignacy Skorupko w stule i z krzyżem w ręku przodował atakującym oddziałom. Zginął na polu bitwy.

– Chwała bohaterskiemu księdzowi Skorupce. Chwała bohaterom, dzięki którym myślimy i mówimy po polsku, a Europa jest wolna – powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Bitwa Warszawska uważana jest za osiemnastą najważniejszą bitwę w dziejach świata. Polacy zatrzymali nawałę bolszewicką i uratowali Europę przed komunizmem.

– Ossów to jest to miejsce, gdzie wydarzył się cud – wskazał Piotr Uściński poseł PiS.

Cud nad Wisłą – tak mówiono sto lat temu i tak mówi się do dzisiaj. W kaplicy na cmentarzu bohaterów w Ossowie była sprawowana uroczysta Msza św.  dziękczynna pod przewodnictwem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

– Było to tak wielkie zwycięstwo Wojsk Polskich, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny, dlatego zostało nazwane Cudem nad Wisłą – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

Jak zaznaczył przewodniczący KEP, w tamtym czasie nastąpiła wielka mobilizacja duchowa wśród Polaków.

– Podobnie jak w przypadku walki Dawida z Goliatem, Bóg dał zwycięstwo małemu nad wielkim. Modlitwy Polaków podobnie jak w przypadku modlitw Judy Machabeusza zostały wysłuchane – akcentował ks. abp Stanisław Gądecki.

Tuż po wojnie pojawiały się liczne świadectwa cudu dokonanego przez Matkę Bożą.

– Nie tylko przez to, że te losy wojenne odwróciły się w Jej święto, ale i przez to, że objawiła się i nad polami Ossowa i nad ziemią Wólki Radzymińskiej – powiedział ks. bp. Marek Solarczyk, biskup pomocniczy diecezji Warszawsko-Praskiej.

Zwycięstwo Polski nad bolszewikami to również wielka zasługa samych dowódców, generałów i żołnierzy. Wśród nich wielu ochotników, także dzieci. Na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku w Ossowie oddano cześć poległym.

Rocznica Bitwy Warszawskiej to ważne wydarzenie dla Polaków.

– Gdyby nie to zwycięstwo, to może teraz mówilibyśmy po rosyjsku – podkreśliła Elżbieta Budek, uczestniczka obchodów w Ossowie.

Sobotnie uroczystości odbyły się nie tylko w Warszawie, ale także w innych regionach kraju. W obchodach na zamku w Janowcu na Lubelszczyźnie wzięła udział grupa rekonstrukcyjna.

– Staramy się przypomnieć lokalnych bohaterów, ponieważ te uroczystości w tym roku mają charakter taki bardziej kameralny i ograniczony do takich bardziej wspólnot lokalnych i nasze działania są adresowane właśnie do wspólnot lokalnych w tym celu, żeby przypomnieć o tych bohaterach pochodzących z tego terenu – poinformował dr Piotr Kondraciuk, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

W Bitwie Warszawskiej poległo cztery i pół tysiąca polskich żołnierzy oraz dwadzieścia pięć tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl