fot. PAP/Marcin Obara

Marszałek E. Witek w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej: Europa zawdzięcza Polakom bardzo wiele

Europa zawdzięcza Polakom bardzo wiele – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w rozmowie z dziennikarzami w sobotę podczas obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie k. Warszawy.

100 lat temu „nie tylko udało się obronić polską niepodległość, ale przede wszystkim uratowaliśmy całą Europę przed nawałą bolszewicką” – oceniła marszałek Sejmu.

„Dlatego Europa zawdzięcza Polakom bardzo wiele. (…) Dlatego polskiemu społeczeństwu, które stanęło przy żołnierzach należy się olbrzymia wdzięczność” – podkreśliła Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu wskazała, że „utrzymanie Warszawy przez Polaków to sprawa morale nie tylko polskiego żołnierza, ale także społeczeństwa”. Zwróciła ponadto uwagę, że w czasie Bitwy Warszawskiej „geniusz marszałka Józefa Piłsudskiego okazał się ogromny”.

Elżbieta Witek przypomniała, że Bitwa Warszawska nazywana jest Cudem nad Wisłą.

„Opatrzność Boża była nam wówczas bardzo potrzebna i odegrała ona bardzo ważną rolę” – oceniła.

Marszałek Sejmu wyraziła przekonanie, że dzięki temu, iż polityka historyczna jest tak rozbudowana, po kolejnych 100 latach „następne pokolenia będą pamiętały, tak jak my dziś pamiętamy o bohaterstwie, męstwie, odwadze i wierze polskiego żołnierza oraz polskiego społeczeństwa”.

PAP

drukuj