Sejm: nowa podkomisja ds. Polaków na Litwie

W Sejmie powstanie wkrótce specjalna podkomisja, która ma się zająć sprawami Polaków na Litwie – zapowiedział poseł Michał Dworczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Zaznaczył, że to jeden z drobnych elementów, które mogą świadczyć o tym, jak poważnie traktowane będą problemy mniejszości na Litwie.

Wczoraj Polacy mieszkający na Litwie wystosowali list do najwyższych władz Polski. Zaapelowali w nim o obronę polskich szkół.  W piśmie wskazano, że od kilku lat władze litewskie podejmują działania uderzające w polskie szkolnictwo na Litwie.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Dworczyk zwraca uwagę, że po zmianie rządów Polska będzie wspierać rodaków mieszkających na Litwie.

– W nowym rządowym programie współpracy z Polonią i Polakami za granicą sprawa Polaków na Litwie będzie odgrywała ważną rolę. Zostaną wypracowane takie mechanizmy i takie instrumenty, które pozwolą na realne wsparcie mniejszości polskiej na Litwie. Nie ma się co łudzić, że problemy zostaną rozwiązane z dnia na dzień. Natomiast jedno jest pewne. Te sprawy będą stawiane w sposób kategoryczny przez polskie władze, a po drugie, ze strony polskiej podejmiemy takie działania, które będą realnym wsparciem dla mniejszości polskiej na Litwie. O tym, jak poważnie traktujemy ten problem może świadczyć, że w sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą zostanie powołana specjalna podkomisja, która będzie się zajmowała sprawami Polaków na Litwie – podkreśla poseł Michał Dworczyk.

2 września bieżącego roku przeciwko realizowanej na Litwie polityce oświatowej w polskich szkołach odbył się strajk, a 16 października kilkutysięczny wiec przed siedzibą rządu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl