Resort Zdrowia zastąpi składkę na NFZ nowym podatkiem

Ministerstwo Zdrowia chce zastąpić składkę na Narodowy Fundusz Zdrowia podatkiem zdrowotnym. Minister Konstanty Radziwiłł zapewnia, że składka nie będzie większa – poinformował dziennik „Rzeczpospolita”.

Plany zmian finansowania szpitali są dopiero przygotowywane. Gotowy projekt Prawo i Sprawiedliwość ma przedstawić w połowie 2016 r. W roku 2017 miałoby przystąpić do likwidacji Funduszu – podaje dziennik.

Obecnie wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 proc. przychodu, ale po możliwości pomniejszenia faktycznie jest to 1,25 proc. Dlatego nowy podatek zdrowotny powinien wynieść właśnie tyle.

Takie rozwiązanie uprości system finansowania opieki zdrowotnej i potwierdzania prawa do bezpłatnego leczenia – mówi europoseł PiS –u Bolesław Piecha, b. wiceminister zdrowia.

– Przystępujemy do realizacji uprawnienia wszystkich – podkreślam: wszystkich – Polaków do opieki zdrowotnej, a nie tylko ubezpieczonych. Co to spowoduje? Uproszczenie całego systemu. Po prostu ZUS nie będzie pobierał, identyfikował; tyle tylko, że budżet państwa w sposób normalny będzie z naszego podatku dochodowego odliczał to, co dzisiaj było składką zdrowotną i w budżecie państwa będzie to celowo przekazywane na ochronę zdrowia. To duże ułatwienie, ponieważ nie trzeba będzie mieć różnych kart, które wyświetlą czy jestem ubezpieczony, czy nie, czy mam prawo do korzystania z opieki zdrowotnej. Bo konstytucja mówi wprost: każdy – niezależnie od jego sytuacji finansowej. W związku z tym (…) każdy z nas płaci jakiś tam podatek – zwraca uwagę Bolesław Piecha.

Zastąpienie składki podatkiem umożliwi Sejmowi przy planowaniu budżetu kontrolowanie wydatków na służbę zdrowia. W tym roku jest to blisko 70 mld zł.

RIRM

drukuj