Wiceminister zdrowia: rząd nie prowadzi obecnie prac dot. zmian ustawy aborcyjnej

Rząd nie prowadzi obecnie żadnych prac zmierzających do zmiany ustawy aborcyjnej z 1997 r. – poinformował wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Polityk przypomina, że trwają prace nad programem wsparcia dla rodzin, które wychowują chore dzieci.

O zmianę ustawy aborcyjnej w Sejmie pytały parlamentarzystki Platformy Obywatelskiej.

Wiceszef resortu zdrowia poinformował, że odbyły się już trzy spotkania członków zespołu „Za życiem”, który ma przygotować program wsparcia dla rodzin. Przedstawiciele rządu informują, że na pierwsze efekty prac zespołu poczekamy, co najmniej dwa tygodnie.

Wiceminister Jarosław Pinkas zapowiedział także, że w najbliższym czasie zostanie przedstawione sprawozdanie z wykonywania ustawy aborcyjnej za 2015 r. Mają się w nim znaleźć szczegółowe informacje na temat tego, w jakich przypadkach dochodzi do zabijania dzieci nienarodzonych.

– Pochylamy się w tej chwili nad problemem i spróbujemy w sposób dość precyzyjny przeanalizować – w związku z tym, że do tej pory takie analizy nie były prowadzone dokładnie – w jakich przypadkach dokonuje się legalnej terminacji ciąży. Oczywiście mamy zgrubną informację, ale ta informacja będzie pogłębiona poprzez prace konsultantów krajowych z zakresu ginekologii – powiedział Jarosław Pinkas.

Na początku października premier Beata Szydło zapowiedziała program wsparcia dla rodzin w trudnej sytuacji, m.in. takich, które wychowują dzieci z niepełnosprawnościami. Zapowiedź miała miejsce w tym samym dniu, w którym Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy zakazujący tzw. aborcji i wprowadzający kary dla kobiet, które zabiły swoje dziecko.

RIRM

drukuj