fot. PAP/Marian Zubrzycki

A. Macierewicz: Wojska Obrony Terytorialnej przypominają tradycję walk Polskiego Państwa Podziemnego o niepodległość zarówno z Niemcami, jak i z Rosjanami. Stąd kolejne brygady WOT noszą imiona Żołnierzy Niezłomnych

27 września obchodzimy 84. rocznicę powołania Polskiego Państwa Podziemnego. (…) Wojska Obrony Terytorialnej przypominają tamtą  tradycję walk o niepodległość zarówno z Niemcami, jak i z Rosjanami. Stąd kolejne brygady WOT noszą imiona Żołnierzy Niezłomnych, tych, którzy przez Sowietów nazywani byli „przestępcami”, „bandytami”; którzy byli niszczeni, mordowani i wsadzani do więzień – powiedział poseł PiS Antoni Macierewicz, marszałek senior Sejmu i były szef MON, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

27 września obchodzimy Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Jednostkę do funkcjonowania powołał ówczesny minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz.

Powołanie tej jednostki było przeze mnie rozstrzygnięte po 2014 r., gdy jasne było, w jaki sposób Rosja atakuje Ukrainę oraz inne kraje (…). Dlatego była konieczność zagwarantowania bezpieczeństwa polskiej społeczności lokalnej. W momencie kiedy objąłem odpowiedzialność za armię, byliśmy w sytuacji dramatycznej. Rząd Donalda Tuska likwidował armię przede wszystkim na granicy wschodniej, ale także w ogóle w Polsce. Nie produkowano nowych systemów zbrojnych, jakie były przygotowane, zmniejszano liczbę wojska. W 2010 r. ówczesny minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski, podjął decyzję – w rozmowie z szefem ministerstwa spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej – o demilitaryzacji państwa polskiego – mówił Antoni Macierewicz.

Minister wskazał, że Wojska Obrony Terytorialnej odegrały kluczową rolę w czasie pandemii COVID-19 oraz podczas obrony wschodniej granicy Polski, która była atakowana przez Rosję i funkcjonariuszy Białorusi przed 2022 rokiem.

Wojska Obrony Terytorialnej odgrywają olbrzymią rolę we wsparciu działań Ukraińców. Działania WOT-u ukraińskiego w dużym stopniu związane są ze wsparciem naszych wojsk. Tutaj olbrzymią rolę odegrało dowództwo. (…) Dzisiejsze święto jest świętem, które przywołuje sposób myślenia, koncepcję działania, punkt odniesienia idei Wojsk Obrony Terytorialnej zaznaczył były minister obrony narodowej.

27 września obchodzimy również 84. rocznicę powołania Polskiego Państwa Podziemnego.

Po okupacji rosyjskiej i niemieckiej trzeba było stworzyć gwarancję bezpieczeństwa Polski. Wojska Obrony Terytorialnej przypominają tamtą tradycję walk o niepodległość zarówno z Niemcami, jak i z Rosjanami. Stąd kolejne brygady WOT noszą imiona Żołnierzy Niezłomnych, tych, którzy przez Sowietów nazywani byli „przestępcami”, „bandytami”; którzy byli niszczeni, mordowani i wsadzani do więzień. Oni byli tymi, którzy przekazali nam całą tradycję narodową, niepodległościową, wojskową – zauważył gość Radia Maryja.

Antoni Macierewicz zaznaczył, że Wojsko Polskie w okresie rządów Donalda Tuska i Bronisława Komorowskiego kontynuowało tradycję jeszcze z okresu komunistycznego.

 – Jeżeli chodzi o strukturę personalną, to byli w większości  oficerowie, ukształtowani przez moskiewskich Sowietów. Trzeba było przywołać raz jeszcze tradycję niepodległościową. W wojsku bardzo ważna jest liczba żołnierzy, uzbrojenie, ale najważniejszy jest patriotyzm, chrześcijaństwo, świadomość narodowa, która daje siłę do walki. Wojska Obrony Terytorialnej są formacją, która całemu Wojsku Polskiemu przekazuje tradycję narodową walki o niepodległość – podkreślił Antoni Macierewicz.

Żołnierze polscy czują się dumni, że noszą polski mundur – dodał.

Oni są zszokowani atakami medialnymi, dezinformacją, próbą rozbicia świadomości społecznej, narodowej, a także upokorzenia samych wojskowych. Z tym mamy do czynienia ze strony Lewicy, Platformy Obywatelskiej. (…) Film „Zielona granica” pokazuje polskich żołnierzy jako przestępców, bandytów, ludzi niegodnych munduru wojskowego. To jest próba zakwestionowania munduru wojskowego i tradycji oraz obowiązku ideowości Wojska Polskiego. Dlatego tak istotne jest wsparcie wojska, żeby żołnierze byli ukształtowani zgodnie z ideą narodową, z wartościami chrześcijańskimi, z historią Polski, gdzie wojsko zawsze odgrywało olbrzymią rolę, decydowało i było formacją szlachetną i narodową – mówił były minister obrony narodowej.

Cała rozmowa z Antonim Macierewiczem dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl