A. Macierewicz o powodach wznowienia prac ws. tragedii smoleńskiej

Niewyjaśnione lub nieznane dotąd informacje są powodem wznowienia prac podkomisji ws. tragedii smoleńskiej. Poinformował o tym posłów minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Szef resortu na wniosek m.in. PO na posiedzeniu sejmowej komisji mówił o powodach i podstawach dla wznowienia badania katastrofy.

Minister powiedział, że trzeba odpowiedzieć na pytanie, dlaczego mimo informacji o wadach fabrycznych Tu-154M, które doprowadziły do co najmniej dwóch katastrof za granicą, nie zbadano tego elementu samolotu.

Taką wiedzę miał posiadać m.in. przewodniczący Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego Jerzy Miller i prokurator wojskowy Krzysztof Parulski – mówił Antoni Macierewicz, szef MON.

– Powodem powołania tej komisji, zgodnie z rozporządzeniem ministra obrony narodowej jeszcze z 2004 roku, było ujawnienie ukrywanych lub nieznanych informacji, mających istotne znaczenie dla badania, które nie były badane z różnych powodów: złej woli, nieświadomości, błędu, niewiedzy. Otóż fakt, że nie podjęto badania jednego z głównych systemów samolotu, obarczonych wadą fabryczną jest wystarczającym powodem do takiej decyzji – podkreślił minister Antoni Macierewicz. 

Nowa podkomisja, działająca przy KBWLLP została powołana przed miesiącem. Podstawą było rozporządzenie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.


RIRM

drukuj