PAP/Hanna Bardo

Min. M. Błaszczak: Wojska Obrony Terytorialnej przekroczyły stan dwudziestu tysięcy żołnierzy

Chciałbym ogłosić, że Wojska Obrony Terytorialnej przekroczyły stan dwudziestu tysięcy żołnierzy, to bardzo dobra wiadomość. To świadczy o tym, że swoje zadania świetnie wykonują dowódcy. To świadczy o tym, że świetnie wykonują swoje zadania również instruktorzy, którzy na co dzień szkolą żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Wojska Obrony Terytorialnej liczą już ponad 20 tys. żołnierzy – poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON-u odwiedził dziś 131. batalion lekkiej piechoty WOT-u w Gliwicach, gdzie spotkał się z dowódcami Brygad OT. Minister Mariusz Błaszczak zapoznał się z planami rozwoju piątego rodzaju Sił Zbrojnych.

Podczas przemówienia szef MON-u Mariusz Błaszczak podkreślił, że celem rządu jest zwiększanie liczby żołnierzy i modernizacja Wojska Polskiego, tak by było silniej zaangażowane w relacje sojusznicze. Jednym z elementów potencjału obronnego i odstraszania jest rozbudowa WOT. Ten proces przebiega bardzo dynamicznie – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

– Chciałbym ogłosić, że Wojska Obrony Terytorialnej przekroczyły stan dwudziestu tysięcy żołnierzy, to bardzo dobra wiadomość. To świadczy o tym, że swoje zadania świetnie wykonują dowódcy. To świadczy o tym, że świetnie wykonują swoje zadania również instruktorzy, którzy na co dzień szkolą żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, ale to świadczy także o tym, że cały program tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony żołnierzy. Bardzo cieszę się z tego, że tak wielu ludzi przystępuje do Wojsk Obrony Terytorialnej. Z całą pewnością elastyczność tej formy służenia w Wojsku Polskim powoduje dodatkową zachętę – powiedział szef resortu obrony.

Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła powiedział, że dalsze zadania będą skoncentrowane w trzech obszarach: pierwszy to zakończenie budowy struktur organizacyjnych i dalsze szkolenie żołnierzy, drugi to wielowymiarowa integracja – z pozostałymi rodzajami sił zbrojnych i społecznościami lokalnymi. Trzeci wymiar ma wiązać się z wykorzystaniem talentów i kompetencji żołnierzy WOT.

RIRM/TV Trwam News

drukuj