fot. PAP/Jacek Turczyk

MSWiA przeprowadza zmiany w BOR

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przeprowadza „dogłębną zmianę” w Biurze Ochrony Rządu – powiedział szef resortu Mariusz Błaszczak.

Minister był gościem Polskiego Radia. Mówił między innymi o działaniach jakie zostały podjęte po wypadku limuzyny z prezydentem Andrzejem Dudą. Prokuratura bada wykonywanie procedur w BOR. Sprawą zajmuje się także specjalny zespół.

Szef MSWiA był także pytany o to, czy już po katastrofie smoleńskiej nie powinno zostać zlikwidowane Biuro Ochrony Rządu, a w jego miejsce powołana nowa instytucja.

Podkreślił, że jednostka zajmująca się ochroną najważniejszych osób w państwie musi cały czas istnieć – zwłaszcza, że czekają nas w tym roku bardzo ważne wydarzenia.

Zarówno szczyt NATO, jak i Światowe Dni Młodzieży są wydarzeniami, które muszą być przygotowane pod kontem bezpieczeństwa. Takie przygotowania trwają. Tu chodzi o bezpieczeństwo naszych  gości – tych, którzy są szefami państw oraz (…) pielgrzymów, którzy przyjadą z całego świata do Polski. W związku z tym trzeba te zmiany w Biurze Ochrony Rządu przeprowadzać w sposób rozważny – powiedział Mariusz Błaszczak.

Policja ma dziś przekazać prokuratorze wyniki badani prezydenckiej limuzyny. W ubiegłym tygodniu media informowały, że BOR świadomie naraziło prezydenta na niebezpieczeństwo. W samochodzie zamontowano oponę wycofaną z użycia.

RIRM

drukuj