fot. PAP/Wojciech Pacewicz

PZL Świdnik: powstał największy bezzałogowy śmigłowiec w Europie

W PZL Świdnik powstał Superdron Solo. Bazę do budowy maszyny stanowił helikopter SW-4. Według ekspertów to największy bezzałogowy śmigłowiec w Europie, a program jego rozwoju należy do najambitniejszych w branży – pisze ,,Rzeczpospolita”.

Dron będzie mógł przenosić precyzyjne rakiety, prowadzić rozpoznanie, ratować rannych,  a nawet operując z pokładów okrętów, zwalczać wrogie jednostki podwodne. Układ zdalnego kierowania doskonalą m.in. polscy i włoscy inżynierowie.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej podkreśla, że potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego jest naprawdę duży.

– Takie rzeczy bardzo cieszą, ponieważ pokazują, że Polskę stać na wyprodukowanie nowoczesnego uzbrojenia. Potencjał i program rozwoju tego drona jest bardzo ambitny. Natomiast zanim będzie on miał realne zastosowanie bojowe w użyciu sił zbrojnych, to jeszcze jednak trochę czasu musi upłynąć, ale chcę podkreślić, że to jest bardzo dobra wiadomość. To bardzo dobrze świadczy o inżynierach, projektantach i polskim przemyśle zbrojeniowym jako całości – mówi poseł Michał Jach.

Helikopter SW-4 to całkowicie polski projekt – ostatnia rodzima konstrukcja Świdnika przed przejęciem firmy przez włosko-brytyjski koncern AgustaWestland.

RIRM

drukuj