Decyzja ws. umowy na zakup Caracali w najbliższych dniach

W najbliższych dniach zapadnie decyzja dotycząca przyszłości umowy na zakup śmigłowców Caracal dla polskiej armii. Według szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza porozumienie w tej sprawie ma być w interesie polskiego przemysłu. Na razie nie są znane jego szczegóły.

Rząd  PO-PSL zakwalifikował ofertę „Airbus Helicopters” do etapu testów i do końcowych negocjacji z francuskimi śmigłowcami. Jednocześnie odrzucił oferty firm, które mają swoje zakłady w Mielcu i Świdniku.

Poseł Wojciech Skurkiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, podkreśla, że najbliższy tydzień będzie przełomowy w tej sprawie. Nie wyklucza, że zwycięży koncepcja kilku francuskich maszyn.

– Mam nadzieję, że te decyzje co do zakupu Caracali dla polskiego wojska będą optymalne i przemyślane. Wciąż aktualnym i zasadnym jest pytanie: czy polskie wojsko stać na zakup 50 śmigłowców za kwotę niebagatelną, bo za ponad 13 mld zł, w sytuacji, gdy na całą modernizację polskiej armii  mamy niewiele ponad 100 mld zł? Myślę, że jest to bardzo ważna decyzja, która będzie podejmowana w najbliższych dniach. Oczywiście jest wiele koncepcji. Być może zwycięży ta, mówiąca o tym, iż wojsko polskie będzie kupowało nie 50 maszyn wielozadaniowych, ale mniejszą liczbę – mówi poseł Wojciech Skurkiewicz.

Decyzji o zakupie Caracali sprzeciwiało się Prawo i Sprawiedliwość. Obecny szef MON-u podjął decyzję o przeglądzie postępowań dotyczących zakupów, w tym na śmigłowce. Od tego czasu ministerstwo sprawdza, czy przetargu nie należy powtórzyć.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl