Sejm: Wysłuchanie wniosku PO ws. Caracali

Posłowie wysłuchają dziś w Sejmie informacji w sprawie działań rządu związanych z pozyskaniem śmigłowców dla sił zbrojnych. Wniosek w tej sprawie złożył klub Platformy Obywatelskiej.

Na początku października Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, poinformowało o zakończeniu rozmów ws. śmigłowców Caracal, uznając dalsze negocjacje za bezprzedmiotowe.

Według rządu oferta Airbusa nie zabezpieczała interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej.

Z kolei we wtorek PO poinformowała o złożeniu zawiadomienia w prokuraturze w związku z zaprzestaniem rozmów z dostawcą śmigłowców.

Poseł Wojciech Skurkiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, mówi, że dzisiejsza informacja rządu wyjaśni wiele kwestii.

– Wyjaśni szczególnie politykom Platformy Obywatelskiej, po stronie których jest wiele zaniedbań, śmiem twierdzić, że istnieje wiele nieprawidłowości, co do samej procedury i działań, jeśli chodzi o prowadzenie przetargu na zakup śmigłowców wielozadaniowych. Prawo i Sprawiedliwość, a konkretnie poseł Michał Dworczyk poinformował o tym, że kierujemy sprawę do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, aby przeanalizowało działania, które były podejmowane w ramach przetargu. Ten przetarg był jednym z kilku, które prowadzono z tzw. parasolem antykorupcyjnym, ale pojawiają się informacje, że np. wicepremier Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, w znaczący sposób mógł wpływać na zapisy dokumentu, w oparciu o który była prowadzona procedura przetargowa. Te zapisy faworyzowały Airbus Helicopters – podkreśla poseł.

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska trwał od wiosny 2012 roku. W kwietniu ub.r. Ministerstwo Obrony Narodowej do końcowego etapu zakwalifikowało ofertę Airbus Helicopters.

Rząd PO-PSL informował, że tylko ta oferta spełniła wymogi formalne. Oferty PZL Świdnik i PZL Mielec zostały wówczas odrzucone, co spowodowało protest.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl