fot. PAP/Radek Pietruszka

Będzie wyższe wynagrodzenie dla polityków?

Na nowo rozgorzała dyskusja o pensjach dla polityków. Do Sejmu trafił projekt ustawy, który ma powiązać wynagrodzenia prezydenta, premiera, ministrów z pensjami sędziów Sądu Najwyższego.

W czasie poprzedniej kadencji polską politykę rozgrzały doniesienia mediów o premiach dla ministrów rządu. Politycy Koalicji Obywatelskiej długo grali tym tematem. Wreszcie zainterweniował Jarosław Kaczyński. Obniżył wynagrodzenia posłów i senatorów o 20 procent. Podkreślił, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy.

Teraz sprawa wraca. Kluby parlamentarne szukają porozumienia w sprawie pensji dla polityków. Wynagrodzenia mają pójść w górę, co przewiduje nowelizacja, jaka trafiła do Sejmu. Chodzi o wynagrodzenia m.in. prezydenta, parlamentarzystów, ministrów, wojewodów i marszałków województw.

Ustawa ma zniwelować różnice między wynagrodzeniami polityków, a przedstawicielami władzy sądowniczej. Dlatego pensje m.in. prezydenta i premiera będą powiązane z wynagrodzeniami sędziów Sądu Najwyższego. Zgodnie z projektem prezydent ma zarabiać więcej niż premier. Z kolei premier zarobi tyle samo, co marszałkowie Sejmu i Senatu. Każdy z wicepremierów może liczyć na wyższą pensję niż zwykły minister. Mniej dostaną wiceministrowie, jeszcze mniej posłowie i senatorowie.

Projekt ustawy przewiduje też wynagrodzenie dla pierwszej damy. Wcześniej funkcja ta była nieodpłatna.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl