fot. PAP/Radek Pietruszka

Zainaugurowano główne obchody 100-lecia Cudu nad Wisłą

Powinniśmy być wierni tym wartościom, o które walczyli żołnierze Bitwy Warszawskiej – mówił ks. kard Kazimierz Nycz w trakcie Mszy św. inaugurującej główne obchody 100-lecia Cudu nad Wisłą.

Konkatedra na Kamionku w Warszawie – w tym miejscu swoją ostatnią Mszę św. odprawił ks. Ignacy Skorupka. Później wraz z żołnierzami ruszył na front. Dziś mija dokładnie 100 lat od jego śmierci. [czytaj więcej] 

Ks. Ignacy Skorupka stał się jednym z symboli Bitwy Warszawskiej. Bitwy, która zatrzymała marsz komunizmu na Zachód. Bitwy, która była największym zwycięstwem odradzającego się po latach zaborów młodego polskiego państwa.

W czwartek, właśnie w konkatedrze na Kamionku w Warszawie, rozpoczęły się obchody 100-lecia Cudu nad Wisłą. Mszy św. przewodniczył metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz. Tłumaczył, że dziś Polska musi być wierna wartościom, o które walczyli nasi przodkowie.

– Była to wolność Ojczyzny. Była to wolność Warszawy, wolność Europy, ale także sprawiedliwość, wiara, godność każdego człowieka, rodziny i całej społeczności ludzkiej zagrożonej wtedy przez tę okropną ideologię, która przeszła przez Europę i chciała wejść bardzo głęboko już w 1920 roku – zaznaczył ks. kard. Kazimierz Nycz.  

Po liturgii odsłonięto tablicę upamiętniającą ks. Ignacego Skorupkę i żołnierzy Armii Ochotniczej. Ks. Ignacy Skorupka, kapelan I Batalionu Ochotniczego Pułku Piechoty, zginął na polu bitwy.

 

TV Trwam News

drukuj