fot. PAP/Marcin Obara

Będzie doniesienie do prokuratury ws. zakłócenia Mszy św. w Warszawie

Ryszard Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą jutro rano złoży doniesienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie zakłócenia obrzędów liturgicznych podczas niedzielnej Mszy Świętej w Kościele pod wezwaniem św. Anny w Warszawie. Ryszard Nowak powiedział, że była to akcja, która miała na celu znieważenie arcybiskupów, biskupów, a także wiernych.

Osoby, które brały udział w tej akcji zorganizowały się wcześniej za pomocą mediów społecznościowych. Ryszard Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą, zaznaczył, że zakłócając porządek Mszy Świętej w kościele, popełnili oni przestępstwo.

– Artykuł 196. Kodeksu Karnego wyraźnie mówi: „kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej, lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch” – stwierdził Ryszard Nowak.

Komitet Obrony przed Sektami we wtorek rano złoży doniesienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, w którym oskarży grupę kobiet z ruchów feministycznych i redaktora „Gazety Wyborczej”, biorących udział w zakłócaniu Mszy Świętej, o popełnienie przestępstwa.

– Nie można sobie wejść do kościoła i przerwać obrzędów, wykrzykując i obrażając ludzi. To jest przestępstwo – podkreślił Ryszard Nowak.

Dodał, że nie powinno się pozostawiać bez odpowiedzi urażania uczuć religijnych katolików, znieważania krzyża, Biblii i Kościoła. Ryszard Nowak już wcześniej występował w obronie religii, kiedy to pozwał o znieważenie Biblii piosenkarza Adama Darskiego, występującego pod pseudonimem Nergal.

– Wiele osób woli być biernymi. Mówią: „niech to za nas zrobi ktoś inny – może ojciec Rydzyk, może biskup, a może arcybiskup”. My jako osoby świeckie musimy też pomóc i działać, a nie stać z boku i patrzeć – mówił Ryszard Nowak.

RIRM

drukuj