fot. PAP/EPA

Senat USA przyjął projekt przewidujący kolejne wsparcie finansowe dla Ukrainy

Amerykański Senat poparł projekt, który przewiduje kolejne wsparcie finansowe dla walczącej Ukrainy. Wcześniej – za sprawą głosów Republikanów – do kosza trafiła inna propozycja wsparcia dla Kijowa. Ostro skrytykował to premier Donald Tusk.

W czwartek Senat USA przyjął uproszczony pakiet pomocy zagranicznej obejmujący wsparcie finansowe dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu – to łącznie 95 mld dolarów. Kijów otrzyma z tego 60 mld dolarów.

To ważne dla naszego regionu – podkreślił Marcin Przydacz, poseł PiS.

– Każda decyzja warunkująca wsparcie militarne dla Ukrainy jest dobra dla bezpieczeństwa Europy i także dla bezpieczeństwa Polski – powiedział Marcin Przydacz.

To na razie wstępna decyzja i początek prac – zaznaczył prof. Robert Alberski, politolog.

– Nawet jeśli wariant optymistyczny się sprawdzi, to i tak trochę czasu to zajmie, a więc z punktu widzenia Ukrainy, która już dzisiaj zaczyna mieć problemy z zaopatrzeniem w środki walki, to jest sytuacja ciągle bardzo kłopotliwa – zaakcentował prof. Robert Alberski.

Zgoda Senatu USA na pomoc Ukrainie była drugim podejściem. Wcześniej amerykańscy senatorowie – większością głosów Republikanów – odrzucili szerszy projekt zawierający – obok wsparcia dla Kijowa – kwestie związane z ochroną granic USA przed migracją. Rozwiązanie krytykował ubiegający się o reelekcję Donald Trump. Decyzje podjętą przez republikańskich senatorów ostro skrytykował premier Donald Tusk.

„Ronald Reagan, który pomógł milionom z nas odzyskać wolność i niepodległość, musi dziś przewracać się w grobie. Wstydźcie się” – napisał premier Donald Tusk na X.

Na wpis krytycznie zareagowali zagraniczni politycy. Republikański senator Marco Rubio zapewnił, że wsparcie Ukrainy jest ważne, ale równie ważna jest walka z migracją w USA.

„Drogi Premierze, czy możemy zacząć wysyłać do Pana co miesiąc 300 000 migrantów, którzy nielegalnie przedostają się do Ameryki? Naprawdę pomogłoby nam to uporać się z inwazją na nasz kraj” – napisał Marco Rubio.

Były doradca brytyjskiej premier Margaret Thatcher, Nile Gardiner, wytknął Donaldowi Tuskowi bezprawne działania w Polsce.

„Uważam, że Reagan zdecydowanie potępiłby antydemokratyczne posunięcia podejmowane przez rząd Tuska w Polsce, w tym wsadzanie do więzień polityków opozycji, zamykanie stacji telewizyjnych. Żelazna Dama też byłaby przerażona” – wskazał Nile Gardiner.

Wpis szefa rządu znalazł poparcie wśród polityków koalicji rządzącej.

– Podpisuję się pod tym, co napisał pan premier Donald Tusk, bo my tu walczymy o życie naszych dzieci, a oni walczą o to czy człowieka skazanego, podejrzanego o to czy o tamto wysłać po raz kolejny na prezydenta – powiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu.

Nie tędy droga – wskazała opozycji. Nie można uderzać za pomocą mediów społecznościowych w najważniejszego sojusznika w NATO. Sprawy powinno załatwiać się dyplomatycznie.

– Atakowanie dziś sojusznika, który stał na straży również polskich granic poprzez to, że wspierał mocno Ukrainę, jest dywersją i atakiem na polską rację stanu – zwrócił uwagę Norbert Kaczmarczyk, poseł Suwerennej Polski.

– W amerykańskiej elicie jest bardzo duża dyskusja czy im się w ogóle to zaangażowanie opłaca. Moralizowanie ich, potępianie w ten sposób nikogo do niczego nie przekona – dodał Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu z Konfederacji.

W czasie gdy Ukraina każdego dnia przeciwstawia się rosyjskiej agresji, prezydent Rosji, Władimir Putin, swobodnie opowiada o powodach wojny. W Moskwie udzielił wywiadu amerykańskiemu dziennikarzowi Tuckerowi Carlsonowi.

– Czy możesz sobie wyobrazić scenariusz, w którym wysyłasz rosyjskie wojska do Polski? – pytał Tucker Carlson.

– Tylko w jednym przypadku, jeśli Polska zaatakuje Rosję. Dlaczego? Ponieważ nie mamy żadnego interesu w Polsce, Łotwie czy gdziekolwiek indziej – odpowiedział Władimir Putin.

Przed wybuchem wojny Władimir Putin też zapewniał, że nie zaatakuje Ukrainy – przypomniał dr Tomasz Teluk.

– Zagrożenie ze strony Rosji jest bardzo duże. Może oznaczać, że taka inwazja jest planowana i nawet można spodziewać się, w jaki sposób ona się rozpocznie, a mianowicie prowokacjami, które będą świadczyć, że któryś z tych krajów zaatakował Rosję – oznajmił dr Tomasz Teluk.

W wywiadzie Władimir Putin zakłamywał historię, oskarżając Polskę o kolaborację z Hitlerem oraz udział w rozbiorze Czechosłowacji. Zbrodniarz przekonywał, iż Ukraina jest sztucznym tworem stworzonym m.in. przez Polskę.

Zagrożenie ze strony Rosji jest realne – wskazał prof. Krzysztof Kubiak.

– To na nas spoczywa główny ciężar obrony kraju. Komponenty sojusznicze w obecnej konfiguracji możemy traktować jako pomocnicze i jako szczególną gwarancje wsparcia politycznego – podsumował prof. Krzysztof Kubiak.

Za rządów PiS na zbrojenia przekazywano cztery procent PKB. Rząd Donalda Tuska zmniejszył wydatki do nieco ponad trzech procent PKB.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl