PAP/EPA

J. Borrell: UE musi tak szybko jak to tylko możliwe zmniejszyć zależność od rosyjskiej ropy i gazu

Unia Europejska musi tak szybko jak to tylko możliwe zmniejszyć zależność od rosyjskiej ropy i gazu, płacimy bardzo wysokie rachunki na konto Putina, zaś te pieniądze są wykorzystywane następnie do finansowania agresji zbrojnej – powiedział w poniedziałek w Brukseli szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell.

Szef unijnej dyplomacji zaznaczył, że na Ukrainie trwa wojna i „wojna nie będzie czekać na procedury demokratyczne”.

„Jedną z rzeczy, którą UE musi zrobić jest tak szybko jak to tylko możliwe zmniejszenie naszej zależności od rosyjskiej ropy i gazu. Płacimy bardzo wysokie rachunki na konto Putina, zaś te pieniądze są wykorzystywane następnie do finansowania agresji zbrojnej” – mówił Josep Borrell.

Zastrzegł przy tym, że ograniczenie zależności energetycznej od Rosji spowoduje turbulencje na rynkach energetyki i doprowadzi do wzrostu cen, które zapłacą konsumenci.

„Jesteśmy w sytuacji, w której nasze działania i reakcja przeciwko Rosji będą miały konsekwencje gospodarcze. Musimy być na to przygotowani. (…) Nie wierzcie w to, że damy radę zrobić to, co trzeba będzie zrobić bez ponoszenia konsekwencji” – dodał.

Josep Borrell wyraził przekonanie, że zwykli Rosjanie nie chcą wojny na Ukrainie.

„To jest wojna, którą wszczął Putin, reżim Putina z kliką oligarchów, którzy go wspierają” – zaznaczył.

Szef unijnej dyplomacji poinformował również w poniedziałek, że Rosja zamierza rozmieścić broń jądrową na Białorusi.

„To bardzo niebezpieczny ruch” – zaznaczył.

Jego zdaniem konieczne jest zwiększanie możliwości obronnych państw UE.

„Nasze wydatki na ten cel są cztery razy wyższe niż Rosji, ale mniej efektywne, musimy lepiej wydawać te pieniądze – powiedział szef dyplomacji UE.

Dodał, że wspieranie Ukrainy w sytuacji rosyjskiej inwazji to także wspieranie naszego bezpieczeństwa i stabilizacji całego świata”.

„Niepokoi nas sytuacja w innych krajach – Mołdawii i Gruzji. Lecę w tej chwili do Kiszyniowa, aby spotkać się z władzami Mołdawii i Ukraińcami, którzy zostali przez agresję Putina zmuszeni do opuszczenia swoich domów i poszukiwania pomocy, schronienia i wsparcia w Mołdawii” – zapowiedział.

Zaznaczył jednak, że Mołdawia jest jednym z krajów, „w których wierzymy, że nacisk ze strony Rosji może rosnąć w najbliższych dniach”. Jak wskazał, podobna sytuacja może wystąpić na Bałkanach Zachodnich. Podkreślił, że kluczowe jest podtrzymanie stabilności w Bośni i Hercegowinie i w innych państwach regionu.

„Jesteśmy w stanie reagować szybko i dynamicznie” – zaznaczył.

W jego opinii Europa musi być gotowa zapłacić cenę za sankcje wobec Rosji, a jeśli nie zapłaci jej teraz, to w przyszłości zapłaci wyższą cenę. Podkreślił, że Europa broni Ukrainy, a jednocześnie swoich wartości i sposobu życia przed agresją putinowskiego reżimu.

Dodał, że „świadomość tego – z determinacją i realizmem – jest bardzo ważna”.

„W tej chwili otwieramy nowy rozdział w historii integracji europejskiej oraz Europy w świecie powojennym i w świecie po zimnej wojnie. Stosunki z Rosją nie będą już określone przez handel, gdyż nikt już nie wierzy, że handel doprowadzi do politycznej transformacji reżimu (putinowskiego – PAP)” – powiedział Josep Borrell.

Zapewnił, że państwa europejskie „nie walczą przeciwko Rosjanom”.

„Przede wszystkim bronimy Ukrainy i naszego sposobu życia przed rosyjską agresją, przed agresją Putina, przed jego reżimem, który jest absolutną antytezą tego, co stanowimy my – naszych wartości. Dlatego właśnie popieramy Ukrainę” – wyjaśnił.

Szef unijnej dyplomacji wyraził zadowolenie z przyjęcia przez Szwajcarię pakietu sankcji na Rosję. To bardzo dobra wiadomość z punktu widzenia jedności świata zachodniego – podkreślił.

Szwajcaria, która do tej pory ostrożnie reagowała na rosyjską inwazję na Ukrainę, przyjęła w poniedziałek, decyzją Rady Federalnej, pakiet poważnych sankcji wobec Rosji. Oprócz przyjęcia sankcji finansowych wobec prezydenta Władimira Putina, szefa dyplomacji Sergieja Ławrowa i premiera Michaiła Miszustina, nałożono m.in. zakaz wjazdu wobec pięciu oligarchów.

„Jestem bardzo zadowolony z tego, że Szwajcaria dołączyła do nas w zakresie wdrożenia tego pakietu, ponieważ bez uczestnictwa Szwajcarii, nasze środki nie byłyby tak efektywne, jak byłoby to konieczne. Ale jest to bardzo dobra wiadomość, że Szwajcaria dołącza do wysiłków UE na rzecz walki finansowej przeciwko korupcji, na rzecz walki przeciwko tym brudnym pieniądzom oligarchów, którzy wspierają Putina” – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli.

Podkreślił, że jest to zła wiadomość dla Rosji, natomiast – jak dodał – bardzo dobra z punktu widzenia „jedności świata zachodniego i efektywności tych sankcji”. Zwrócił uwagę, że dzięki temu oligarchowie rosyjscy nie będą lokować swych aktywów w szwajcarskich bankach.

Jak zaznaczył, państwa członkowskie UE na podstawie stosunków bilateralnych, mogą przekazać Ukrainie dowolną pomoc, to dotyczyć może również samolotów.

Szef unijnej dyplomacji pytany o szczegóły zapowiadanej w niedzielę przez UE pomocy dla ukraińskiej armii w postaci m.in. samolotów myśliwskich powiedział, że na ten cel zostały „zmobilizowane znaczące środki”.

„To o czym teraz rozmawiamy, to o czym zdecydowaliśmy wspólnie to to, że niektóre państwa europejskie, niektóre państwa członkowskie, jeżeli chcą na podstawie stosunków bilateralnych, mogą przekazać dowolną pomoc Ukrainie, żeby wspierać Ukraińców w obronie, to dotyczyć może również samolotów” – wskazał Josep Borrell.

Dopytywany o to, jakie państwa będą przekazywać te samoloty i kto miałby je pilotować, odpowiedział: „To będą te państwa europejskie, które mają samoloty, które mogą być pilotowane przez pilotów ukraińskich, będących członkami sił zbrojnych Ukrainy”.

Przekazał też, że Unia Europejska zwróciła się do swojego centrum satelitarnego w Madrycie o dostarczenie Ukrainie informacji wywiadowczych na temat ruchów wojsk rosyjskich.

„Kraje UE są zdeterminowane, aby dalej zwiększać dwustronne wsparcie wojskowe dla Kijowa” – zaznaczył szef dyplomacji Unii Europejskiej.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl