fot. PAP/Jakub Kamiński

Para prezydencka przekazała prezenty w ramach akcji „Szlachetna Paczka”

Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda przekazała we wtorek, za pośrednictwem wolontariuszy, prezenty dla potrzebującej rodziny w ramach akcji „Szlachetna paczka”. Obdarowano rodzinę, w której babcia wychowuje wnuki po śmierci ich mamy.

Prezydent przypomniał, że jako pierwsza spośród pierwszych dam do „Szlachetnej paczki” dołączyła przed laty Maria Kaczyńska, która przygotowała świąteczne prezenty dla wielodzietnej rodziny z woj. warmińsko-mazurskiego.

„I od tego czasu para prezydencka co roku włącza się w tę piękną i niezwykle wzruszającą akcję, akcję, która trwa od roku 2000” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

„Ogromnie się cieszę, że (…) ten dar trafi do jakiegoś potrzebującego domu – domu, który właśnie o tym, co tam, w tych paczuszkach jest zawarte, marzy” – dodał prezydent.

Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda mówiła, że w tym roku postanowili wesprzeć „rodzinę, w której rolę mamy przejęła babcia”, wychowująca dwóch wnuków po śmierci mamy w wyniku choroby nowotworowej.

„Chłopcy są bardzo wdzięczni swojej babci, bardzo są z nią związani. Na tyle, na ile mogą, pomagają jej w codziennych obowiązkach, ale rodzinie jest bardzo trudno, ponieważ jedynym źródłem utrzymania tej rodziny są prace dorywcze babci, która też ostatnio podupadła na zdrowiu” – powiedziała prezydentowa.

„Cieszymy się, że możemy, choć w niewielkim stopniu, zapewnić im te podstawowe potrzeby” – dodała Kornhauser-Duda.

Na uroczystości w Pałacu Prezydenckim gościły też dzieci i wolontariusze siostrzanego projektu stowarzyszenia Wiosna: „Akademia Przyszłości”. Dwojgu dzieci, które uczestniczą w projekcie, prezydent ufundował „Indeks Sukcesów”, który pozwoli sfinansować całoroczny cykl indywidualnych spotkań dziecka z wolontariuszem-tutorem.

Akcja „Szlachetna Paczka” działa od 2001 r. Podczas poprzedniej edycji łączna wartość materialna przekazanej pomocy przekroczyła 47 mln zł. W tym roku ponad 11 tys. wolontariuszy odwiedziło już ponad 33 tysiące rodzin. Organizatorzy szacują, że podczas XVII edycji „Szlachetnej Paczki” liczba rodzin włączonych do projektu przekroczy 20 tysięcy. Akcja ma zasięg ogólnopolski, a jej wolontariusze działają w 645 rejonach na terenie całego kraju.

Wsparcie dla wybranej przez siebie rodziny i przygotowanie dla niej paczki zapowiedzieli w tym roku – oprócz pary prezydenckiej – m.in. piłkarze reprezentacji Polski, czy narodowa drużyna skoczków narciarskich.

 PAP/RIRM

drukuj