fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Podsumowanie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Nowym Jorku

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta, Marcin Przydacz, powiedział, że ważną częścią wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Nowym Jorku, w czasie której wziął udział w posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ, były spotkania dwustronne.

Prezydent w czwartek zakończył pięciodniową wizytę w USA. Głównym punktem wydarzenia było wystąpienie w ramach dorocznej debaty na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Ważnym elementem było też spotkanie Andrzeja Dudy z politykami i biznesmenami z Afryki. Marcin Przydacz mówił dziennikarzom, że było to istotne m.in. z punktu widzenia walki z nielegalną migracją z Afryki do Europy.

– Dyskutowano o współpracy gospodarczej, obecności inwestycyjnej i rozwiązywaniu problemów, które pojawiają się w Afryce, a które skutkują nielegalną migracją. Chcąc odpowiadać na wyzwania migracyjne, Polska przedstawia trzykrokowy plan. Z jednej strony chodzi o uszczelnienie granic Unii Europejskiej, a z drugiej strony relokacja nielegalnych imigrantów. Trzeci krok to współpraca rozwojowa i gospodarczo-inwestycyjna z państwami afrykańskimi, aby w tych państwach żyło się na tyle dobrze, żeby nie wszyscy chcieli stamtąd wyjeżdżać w kierunku Unii Europejskiej – wskazał Marcin Przydacz.

Minister Marcin Przydacz dodał, że  prezydent Andrzej Duda w czasie wizyty odbył również wiele ważnych rozmów dwustronnych m.in. z prezydentem Kenii i premierem Wietnamu. Spotkanie to dotyczyło rozwoju relacji ekonomicznych.

Prezydent Andrzej Duda wziął również udział w przyjęciu z okazji 30. rocznicy „aksamitnego rozwodu” między Czechami i Słowacją, które przed 1993 r. tworzyły Czechosłowację.

RIRM

drukuj