fot. PAP/Grzegorz Momot

Tatry: zakończył się remont Orlej Perci; słynna historyczna drabinka trafi na wystawę

Uważany za najtrudniejszy w polskich Tatrach szlak, czyli Orla Perć, jest od piątku dostępny po remoncie. Wymienione zostały łańcuchy oraz słynna historyczna drabinka zabezpieczająca szlak. Trafi ona wkrótce na ekspozycję Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Remont Orlej Perci trwał z przerwami przez całe wakacje.

„Na Orlej Perci zostały wymienione uszkodzone łańcuchy, wyrównana nawierzchnia, a słynna drabinka z Zamarłej Turni na Kozią Przełęcz została wymieniona na nową. Stara drabinka została zniesiona i zostanie wkrótce wystawiona na ekspozycji jako ciekawy obiekt historyczny, ale gdzie – jeszcze nie wiadomo” – powiedział Tomasz Zając z TPN.

Nowa stalowa drabinka, przy której zainstalowano linkę do wpinania uprzęży, ma 8 metrów długości i posiada 26 szczebli. Jest zainstalowana na południowej ścianie Zamarłej Turni nad przepaścią opadającą ku Koziej Przełęczy. Stara konstrukcja miała już luzy w miejscach zakotwienia w skale.

Zdemontowana drabinka pochodzi najprawdopodobniej z lat 60. ubiegłego wieku. O istnieniu jeszcze starszej drobinki w tym miejscu jest mowa w wydanym w 1908 r. drugim tomie przewodnika Janusza Chmielowskiego. Autor opisuje przejście z Koziej Przełęczy na Zamarłą Turnie właśnie po ośmiometrowej drabinie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl