fot. PAP/Grzegorz Momot

Tatrzańskie szlaki oblężone przez turystów

Tłumy turystów na tatrzańskich szlakach. Górskie trasy przeżywają w chwili obecnej prawdziwe oblężenie, a przed szczytami tworzą się kolejki. Największą popularnością cieszy się trakt nad Morskie Oko, doliny: Kościeliska i Strążyska czy Kasprowy Wierch. Codziennie przewija się tu tysiące miłośników tatrzańskiego krajobrazu.

O tym, jak uniknąć kolejek przed szczytem, mówiła Danuta Wojciechowska z informacji turystycznej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

–  Aby w tej chwili dojechać na parking do Morskiego Oka, trzeba być o godz. 8.00 – 9.00 rano u wylotu szlaku. Wszędzie tam, gdzie są sztuczne ułatwienia tworzą się w godzinach południowych korki. Szczególnie taką popularną górą jest Giewont, gdzie duża ilość turystów wychodzi późno, między godz. 9.00 – 10.00, spotykają się tam o godz. 12.00 – 13.00 i wtedy tworzą się kolejki. To powoduje utrudnienia i również niebezpieczeństwo dla innych. Należy wychodzić dużo wcześniej lub wybierać się w doliny mniej uczęszczane – powiedziała Danuta Wojciechowska.

Czas oczekiwania na zakup biletów uprawniających do przejazdu kolejką linową na Kasprowy Wierch w godzinach przedpołudniowych wynosi nawet 3 godziny. Polskie Koleje Linowe zachęcają do wcześniejszego ich zakupu przez internet.

Ratownicy TOPR przypominają z kolei, aby udając się w góry nie zapominać o nakryciu głowy, zapasie wody do picia i smarowaniu się kremem z filtrem.

RIRM

drukuj