Z. Ziobro ws. ustawy o SN: Realizujemy obietnice wyborcze

Trzeba zreformować wymiar sprawiedliwości po to, by Polacy, idąc do sądu, trafili na uczciwego sędziego, bo tylko taki sędzia wyda sprawiedliwy wyrok – powiedział w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zbigniew Ziobro zaznaczył, że reforma sądownictwa w Polsce jest jedną z kluczowych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. W związku z tym partia rządząca nie chce wycofać się z jej realizacji.

– Pan prezydent, podobnie jak Zjednoczona Prawica, szedł z obietnicą radykalnej zmiany sądownictwa. Dziś taką reformę przeprowadzamy. Obiecywaliśmy, że w SN powstanie Izba Dyscyplinarna. Trzeba ten sąd przebudować po to, by podnieść etykę, by nie było tych skandali. Trzeba ją przeprowadzić po to, by Polacy, idąc do sądu, trafili na uczciwego sędziego, bo tylko taki sędzia wyda sprawiedliwy wyrok – podkreślił szef resortu sprawiedliwości.

Prokurator Generalny zapowiedział, że nie spodziewa się weta prezydenta.

– Teoretycznie może się wydarzyć wszystko. Na przestrzeni ostatnich lat nie zdarzyło się tak, by którykolwiek z prezydentów zawetował wiodący program reformy, który był głównym elementem kampanii wyborczej. Prezydent ma prawo mieć uwagi, ja mam prawo mieć do tego określony stosunek. Jeśli pan prezydent będzie chciał ze mną porozmawiać, to powiem, co na ten temat myślę – powiedział gość programu.

Zbigniew Ziobro odniósł się także do zarzutów Donalda Tuska. Przewodniczący Rady Europy w wywiadzie dla jednej ze stacji telewizyjnych powiedział: „słyszałem wiele komentarzy, że jestem jednym z wielu powodów, dla których PiS chce mieć nadzór nad sądami i prokuraturą”.

– Myślę, że to kolejny przykład na to, że pan premier Donald Tusk ma bardzo duże ego i zmiany w państwie rozpatruje z uwagi na jego osobę. Nie jest on aż tak ważny, jak sądzi. My chcemy zmienić system, skończyć z nieuczciwością – zaznaczył minister sprawiedliwości.

RIRM

drukuj