N. Sadłoń: Wiara na Podhalu będzie trwać tak długo, jak długo będzie je zamieszkiwał lud góralski

Podhale obfituje w tym roku w wiele wydarzeń religijnych i kulturalnych, które są owocem pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Zakopanego w 1997 r. My, górale, nie tylko chcemy uczestniczyć w tych wydarzeniach, ale chcemy także podkreślić, że jesteśmy, pamiętamy i trwamy w religii oraz wierze naszych ojców – mówił dr Narcyz Sadłoń, wiceprezes Związku Podhalan Zakopane,  podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

100. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie, 20. rocznica wizyty Jana Pawła II w Zakopanem oraz 10. rocznica śmierci ks. kustosza Mirosława Drozdka to tylko niektóre inicjatywy, które w tym roku przeżywają górale.

– Wydawałoby się, że 100-lecie objawień w Fatimie to odległa historia, ale w Zakopanem ze względu na Krzeptówki są one góralom bardzo bliskie. Znajduje się tu sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, czyli tzw. Polska Fatima, która rozkwitła za sprawą ks. kustosza Mirosława Drozdka, a przez obecność Jana Pawła II w 1997 roku stała się nie tylko miejscem przeżywania jednokrotnego wydarzenia, ale ponad 20-letniego okresu wielkich doświadczeń polskich i religijnych – wyjaśnił dr. Narcyz Sadłoń.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że cała Polska, która dzisiaj świętuje wielkie wydarzenia, jest objęta ramionami krzyża.

– Związek Podhalan Zakopane, górale, mieszkańcy Podhala jednoznacznie patrzą, że ten rok jest dla nas wyjątkowy pod względem przeżyć religijnych i kulturalnych. Kultura górali podhalańskich wpisana jest w krzyż na Giewoncie. Jan Paweł II wielokrotnie mówił pod Giewontem o krzyżu, który patrzy na Polskę od Tatr aż do Bałtyku. Do dzisiaj wiemy, że Chrystus patrzy na Polskę od Giewontu, przez Zakopane, Toruń (który również  mocno wpisał się w historię podhalańską i dzisiaj dla Podhalan jest symbolem wielkiej wspólnej troski o kult maryjny), aż po Sopot, gdzie stoi replika krzyża na Giewoncie. My, górale, nie tylko chcemy uczestniczyć w tych wydarzeniach, ale chcemy także podkreślić, że jesteśmy, pamiętamy i trwamy w religii oraz wierze naszych ojców – wskazał Narcyz Sadłoń.

3 czerwca o godz. 7.30 wyruszy z Krzeptówek do Ludźmierza pielgrzymka Sursum Corda. Już od 20-tu lat – z inicjatywy ks. kustosza Mirosława Drozdka – górale co roku przemierzają trasę, którą Jan Paweł II przejechał w 1997 roku z Krzeptówek, przez wsi podhalańskie.

– Chcemy pokazać, że wiara na Podhalu była, jest i będzie trwać tak długo, jak długo będzie je zamieszkiwał lud góralski. Papieska Pielgrzymka z 1997 roku to bezprecedensowe wydarzenie. Papież nigdy nie był tak blisko ludzi, nigdy nie przemierzał tak bezludnych i wiejskich terenów, jak podczas pamiętnej pielgrzymki na Podhale – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Wczoraj miała miejsce procesja fatimska z Krzeptówek przez ulice Zakopanego z banderią konną, obecnością Związku Podhalan i górali. To również pamiątka i testament ks. kustosza Mirosława Drozdka wpisana w historię Zakopanego.

Z kolei 4 czerwca o godz. 10.00 odbędzie się uroczysta góralska Msza św. przy ul. Kościeliskiej.

– Taka Eucharystia odbywa się co miesiąc, ale ta będzie wyjątkowa. Po Mszy św. przejdziemy Krupówkami do siedziby Związku Podhalan i tam w sali kina „Giewont” odbędzie się konferencja naukowa pt. „Góry, ludzie, wiara”, która będzie odnosiła się do tego, że kultura góralska jest kulturą chrześcijańską (…). 6 i 7 czerwca będą odbywać się wydarzenia związane z posiedzeniem komisji Konferencji Episkopatu Polski wpisujące się w nasze wielkie rocznicowe wydarzenia. To zaszczyt dla Podhala pokazujący, jak niezwykłym wydarzeniem był 1997 rok, z którego jesteśmy dumni – powiedział wiceprezes Związku Podhalan Zakopane.

Transmisję z góralskich wydarzeń przeprowadzi TV Trwam.

Cała rozmowa z dr Narcyzem Sadłoniem dostępna jest [tutaj].

RIRM

 

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl