Ministerstwo Energii pracuje nad nowym modelem wsparcia dla elektrociepłowni

Zmiany, to efekt zgody na restrukturyzację górnictwa węgla kamiennego ze strony Unii Europejskiej – podkreśla w rozmowie z naszą redakcją minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Nowy model miałby zastąpić system certyfikatów – żółtych dla produkcji energii i ciepła z gazu oraz czerwonych dla węgla –  który kończy się w 2018 r.

Resort chce ponadto uregulować kwestie dotyczącą samorządów – zaznacza minister Krzysztof Tchórzewski.

– Biorąc pod uwagę zgodę na restrukturyzację górnictwa, węgla kamiennego ze strony Unii Europejskiej jest to zgoda na istnienie przynajmniej przez najbliższe zakładam 20 lat w naszym mixie węgla, więc chcemy także uregulować te wszystkie sprawy samorządowej, które są dosyć bolesne i  którymi borykają się samorządy od kilku lat. Dlatego też w 2018 roku kończy się wsparcie do elektrociepłowni gazowych. Musimy to wszystko uporządkować i stąd rozpoczynamy nowe działania w tym zakresie – tłumaczył szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski.

Minister energii dodał, że o systemie wsparcia dla wytwarzania konwencjonalnego tj. rynku mocy i dla elektrociepłowni, będzie rozmawiać z przedstawicielami Komisji Europejskiej w Brukseli.

RIRM

drukuj