fot. TV Trwam News

[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak: Jan Paweł II jest przykładem, że w wieku systemów totalitarnych można kochać Boga i zachować ludzką godność

„Totus Tuus” (Cały Twój) – to prawda  wielkiej miłości człowieka do Boga,  Boga do człowieka. Wzorem tej miłości jest Matka Boża. Jan Paweł II, uczeń Maryi, jest przykładem, że w XX wieku, wieku systemów totalitarnych można, kochać Boga, można kochać człowieka, można zachować ludzką godność, ludzkie człowieczeństwo – powiedział ks. prof. dr hab. Jan Machniak w felietonie „Myśląc Ojczyzna”.

W niedzielę przeżywaliśmy w Polsce XX Dzień Papieski. Otwiera on cały tydzień dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

To nic, że laickie media atakują Ojca Świętego Jana Pawła II, próbując obciążyć go za zaniedbania związane z wykorzystaniem nieletnich w Kościele. Fałszywe oskarżenie i fałszywi świadkowie nie zaszkodzą największemu z rodu Polaków. On jest już częścią naszej historii. On jest częścią naszego życia, bo to on wprowadził Kościół w nowe tysiąclecie. To on stanął na czele tego wielkiego ruchu, który sprawił, że komunizm, nieludzki system, musiał odejść w niepamięć – powiedział ks. prof. dr hab. Jan Machniak.

Duchowny zwrócił uwagę, że to Jan Paweł II przypomniał nam, że dziś „nie mamy lękać się Chrystusa, który jest Odkupicielem człowieka, bo Chrystus nie oszukuje, nie prowadzi nas na manowce jak twórcy współczesnych ideologii, ale pokazuje, jak kochać i jak dzielić się miłością”.

Ojciec Święty Jan Paweł II uczył się tej otwartości na Chrystusa od Maryi. To on w swoich notatkach osobistych zapisywał „Tuus totus ego sum, et omnia mea tua sunt – Oto jestem cały Twój i wszystko, co moje, Twoim jest, o Jezu mój najmilszy, przez Maryję, Twą Najświętszą Matkę”– te słowa wzięte z Traktatu św. Ludwika Maria Grignion de Montforta do Najświętszej Maryi Panny rzucają światło na duchowość, na sylwetkę Ojca Świętego Jana Pawła II – dodał.

Hasło „Totus Tuus”, które było częścią herbu biskupiego i papieskiego, pojawiło się bardzo wcześnie w notatkach duchowych młodego Karola Wojtyły.

„Cały jestem Twój, o Maryjo”. To od Niej uczył się miłości do Boga  i miłości do człowieka. To właśnie Maryja była dla niego nauczycielką. Maryja, którą pokazali mu jego matka, Emilia, i jego ojciec, Karol Józef – przypomniał ksiądz profesor.

Ks. prof. Jan Machniak stwierdził, że Karol Wojtyła jako młody robotnik z Solvayu, student Uniwersytetu Jagiellońskiego, a potem       kleryk seminarium duchownego w Krakowie, przypomniał, że jego pobożność maryjna wyrastała z doświadczenia  kręgu Żywego Różańca.

To właśnie w kręgu młodych ludzi, których gromadził prosty krawiec Jan Tyranowski zrodziło się,  pogłębiało, wielkie nabożeństwo do Matki Bożej, a potem były lata chodzenia za Maryją ks. Karola Wojtyły, biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej, arcybiskupa, metropolity krakowskiego – zaznaczył.

„Totus Tuus” (Cały Twój) –  to sekret pobożności maryjnej Karola Wojtyły.

– „Totus Tuus” – to hasło tegorocznych dni Jana Pawła II, które przeżywamy w całej naszej Ojczyźnie.  Dumni z tego, że Polska wydała tak wspaniałego pasterza Kościoła powszechnego, który nie wahał się iść do człowieka czy to w Afryce, czy w Ameryce Południowej, czy w Australii, czy Azji. Który nie patrzył na swoje zmęczenie, na trud, na przeszkody, jakie pojawiały się na drodze jego życia, ale odważnie niósł Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, stając u Jego boku razem z Maryją, Matką Pana – wskazał duchowny.

„Cały Twój” – tak powtarzał do końca.

 – To były słowa, ostatnie słowa, jakie zapisał na niewielkiej kartce przekazanej ks. kard. Stanisławowi Dziwiszowi, kiedy żegnał się z tym światem, oddając siebie w ręce Ojca Niebieskiego. „Totus Tuus” (Cały Twój) – to prawda  wielkiej miłości człowieka do Boga,  Boga do człowieka. Wzorem tej miłości jest Matka Boża. Jan Paweł II, uczeń Maryi, jest przykładem, że w XX wieku, wieku systemów totalitarnych, można kochać Boga, można kochać człowieka, można zachować ludzką godność, ludzkie człowieczeństwo – dodał ks. profesor.

Jak podkreślił felietonista, nawet największe oskarżenia, pomówienia nie zaszkodzą Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

On zawsze będzie nam powtarzał „Totus Tuus” (Cały Twój Maryjo) i będzie przypomniał, że każdy kto odda się Bogu jak Jego Matka, „Cały Twój”, ma szanse, by nie tylko poznać Boga, ale by dotrzeć do drugiego człowieka. „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja” – niech te słowa Ojca Świętego Jana Pawła II z drugiej jego pielgrzymki do Ojczyzny pomagają nam w spokoju i w radości, z wielką dumą, że należymy do tego samego narodu, przeżywać dni Jana Pawła II i niech nam te dni pomagają w uczeniu się, jak całkowicie się oddać Bogu na wzór Maryi” – podsumował ks. prof. Jan Machniak.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl