fot. arch.

Rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Łodzi

Dziś w Łodzi odbędą się uroczystości upamiętniające trzydziestą rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w centralnej Polsce.

Obchody rozpocznie procesja eucharystyczna o godzinie 10.00, która wyruszy spod Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej na Plac Katedralny. Tam sprawowana będzie uroczysta Msza św., którą odprawi ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. W planie świętowania przewidziano festyn rodzinny oraz wieczorne spotkanie młodzieży.

Ks. Przemysław Góra, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży, zaznacza, że to właśnie młodym ludziom trzeba przypominać o pontyfikacie św. Jana Pawła II.

Będzie czas, aby wspominać to, co przeżywaliśmy przed trzydziestu laty. Tymi wspomnieniami podzieli się z nami ks. bp Adam Lepa, który był wówczas głównym organizatorem wizyty Ojca Świętego z ramienia komitetu organizacyjnego. Myślę, że dzisiaj potrzeba, zwłaszcza młodemu pokoleniu, powracać do tego, co wydarzyło się trzydzieści lat temu. Do tego, w jaki sposób św. Jan Paweł II swoją wizytą w Łodzi naznaczył, nie inaczej, ale eucharystią nasze miasto, nasz łódzki Kościół i naszą archidiecezję – podkreśla ks. Przemysław Góra.

Św. Jan Paweł II przybył z wizytą apostolską do Łodzi 13 czerwca 1987 roku.

Centralnym punktem jego pobytu była uroczysta Msza św., podczas której 1500 dzieci przyjęło Pierwszą Komunię Świętą.

Ponadto na łódzkim szlaku pielgrzymowania Ojciec św. Jan Paweł II odwiedził zakłady włókiennicze „Uniontex”. Wydarzenie miało charakter bezprecedensowy, ponieważ uczestniczyły w nim tylko kobiety.

RIRM

drukuj