fot. Autorstwa Archiwum Fotograficzne Stefana Bałuka - Narodowe Archiwum Cyfrowe Sygnatura: 37-301-6, Roman Harbar, Zofia Tokarz, Jacek Wilczur, "Czas niewoli, czas śmierci", Interpress, Warszawa 1979., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24300678

Łódź: Odkryto groby ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

W Łodzi odkryto nieznane dotąd miejsca spoczynku dzieci z niemieckiego obozu koncentracyjnego. Dokonali tego historycy Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu. Zamordowane polskie dzieci pochowano na terenie cmentarza rzymskokatolickiego św. Wojciecha. Naukowcy zlokalizowali na razie 77 miejsc ich pochówku.

Zachowały się dwa groby, a w miejscach spoczynku 75 ofiar znajdują się dzisiaj groby innych osób. Decyzję o dalszych krokach podejmie Instytut Pamięci Narodowej. Dyrektor muzeum dr Ireneusz Maj wskazał na znaczenie tego odkrycia.

– Jest to odkrycie niesamowicie istotne z tego powodu, że dotarliśmy do miejsc, w których pochowane są dzieci zamordowane w niemieckim obozie koncentracyjnym przy ul. Przemysłowej. Były to polskie dzieci, o których zapomniano na tyle lat i dopiero teraz nastąpił ten moment, kiedy możemy powiedzieć, że jesteśmy w stanie wskazać miejsca, w których te dzieci zostały pochowane – mówił.

Jurek Rutkowski fot. Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska

Grób Jurka Rutkowskiego fot. Muzeum Tradycji Niepodległościowych

Jurek Rutkowski z mamą fot. Muzeum Tradycji Niepodległościowych

Naukowcy z Muzeum Dzieci Polskich kontynuują poszukiwania kolejnych grobów. Szacują, że możliwe będzie zlokalizowanie od 200 do 300 takich miejsc. Nie ma jednak pewności, czy wszystkie znajdują się na terenie obecnego cmentarza św. Wojciecha.

Obóz dla dzieci w Łodzi Niemcy utworzyli w grudniu 1942 r. Dokładna liczba dzieci, które przeszły przez obóz, a także liczba ofiar nie jest znana. Różne szacunki wskazują 2 tys., a nawet 3-4 tys. uwięzionych i kilkuset zmarłych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl