fot. https://twitter.com/AKSiMTorun

[TYLKO U NAS] Ks. kard. Gerhard L. Müller: Należy kategorycznie odrzucić pseudoekologiczne zniesławienie człowieka jako rzekomo szkodzącego nienaruszonej naturze. Dziecko nie jest szkodnikiem, tylko jest darem Bożym

Zgodnie ze swą stworzoną naturą człowiek jest zadomowiony w świecie, a jednak jako pielgrzym nieustannie jest w drodze do wyższego celu. Dlatego należy kategorycznie odrzucić pseudoekologiczne zniesławienie człowieka jako rzekomo szkodzącego nienaruszonej naturze. Dziecko nie jest szkodnikiem, tylko jest darem Bożym – mówił ks. kard. Gerhard L. Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 20212-2017, podczas XIV Międzynarodowego Kongresu w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. 

Trwa drugi dzień XIV Międzynarodowego Kongresu pod hasłem „Katolicy a wolność religijna”. Wydarzenie odbywa się w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu [czytaj więcej].

https://twitter.com/AKSiMTorun/status/1463093199656914944?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1463093199656914944%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.radiomaryja.pl%2Finformacje%2Fdrugi-dzien-xiv-miedzynarodowego-kongresu-pod-haslem-katolicy-a-wolnosc-religijna%2F

Ks. kard. Gerhard L. Müller zwrócił uwagę, że cały Kościół ma udział w proroczej funkcji i nauczaniu Jezusa Chrystusa.

– Każdy chrześcijanin jest powołany zarówno do współdziałania, aby wszyscy ludzie osiągnęli wieczny cel w Bogu, jak również do przejęcia odpowiedzialności za ogólne dobro w państwie i społeczeństwie. (…) Apostołowie zostali posłani przez ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana, któremu dana jest wszelka władza w niebie i na ziemi do wszystkich ludzi. W imię Chrystusa nie ma zatem nigdy usprawiedliwienia dla bezprawia, ucisku i wyzysku dla pozbawienia wolności i poniżania ludzi przez ludzi. Zawsze jest jedynie święte pełnomocnictwo występowania przeciwko bezprawiu we wszystkich jego przejawach – powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 20212-2017.

– Na początku swej publicznej działalności Jezus do siebie odnosi mesjańskie słowa: „Duch Pański spoczywa na mnie, ponieważ mnie namaścił i posłał mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność a niewidomym przejrzenia, abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski u Pana” – zaznaczył gość Międzynarodowego Kongresu pod hasłem „Katolicy a wolność religijna”.

Ks. kard. Gerard L. Müller podkreślił, że należy pamiętać, iż „naturalnego bycia w świecie nie można w żadnym wypadku przeciwstawiać naszemu nadprzyrodzonemu powołaniu do wiecznej wspólnoty z Bogiem.

– Świat jako natura jest poznawany po to, by zrozumienie naukowe i filozoficzne pomagało ludziom wykorzystać je w technice i do tworzenia coraz lepszego porządku społecznego. Na początku stworzenia Pan Bóg wziął człowieka i umieścił w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał. Zgodnie ze swą stworzoną naturą człowiek jest zadomowiony w świecie, a jednak jako pielgrzym nieustannie jest w drodze do wyższego celu. Dlatego należy kategorycznie odrzucić pseudoekologiczne zniesławienie człowieka jako rzekomo szkodzącego nienaruszonej naturze. Dziecko nie jest szkodnikiem, tylko jest darem Bożym. Kościół ma nadprzyrodzone pochodzenie i jako sakrament zbawienia w Chrystusie, służy najgłębszemu zjednoczeniu ludzi z Bogiem. Działa również dla osiągnięcia naturalnego celu jedności całego rodzaju ludzkiego – wskazał prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 20212-2017.

Ks. kard. Gerhard L. Müller zwrócił uwagę, że każdy człowiek jest w bezpośredniej relacji z Bogiem i na sądzie u kresu swej drogi odpowie jedynie przed Nim.

– Osoba jest nazwą tego, co najdoskonalsze w całej naturze, czyli samoistnienia w racjonalnej naturze. (…) Jestem przekonany, że od zawsze (przez całą wieczność) wiara wyprzedzała niewiarę. To żywa relacja z Bogiem jest miarą zwycięstwa lub klęski mojego istnienia. Słowo Boże ożywia niezależnie od wykształcenia lub epoki, w której żyjemy. Człowiek jako osoba w kontekście rodziny, religijności, pracy czy czasu wolnego jest zawsze usytuowany przed i ponad państwem. Państwo nie jest ostatecznością, bo nad państwem stoi jeszcze obywatel. Prawa ludzkie (w należących do ich natury kulturalnych oraz socjalnych formach życia) są prawami samymi w sobie i nie mogą być ograniczane przez państwo lub pojedyncze grupy i w żadnym wypadku nie mogą być znoszone siłą. (…) Jeśli wolność jest kluczem do współczesności, to wiara w Boga, prawdę i miłość jest bramą do przyszłości aż do końca świata, aż do początku bez końca w niebie – podsumował gość Międzynarodowego Kongresu pod hasłem „Katolicy a wolność religijna” na toruńskiej uczelni.

radiomaryja.pl

drukuj