fot. ks. Paweł Rytel-Andrianik

Studenci WSKSiM na praktykach w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie

Studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu badali w Jerozolimie dokumenty nt. Polaków ratujących ludność żydowską, których nazwiska zostaną umieszczone w Kaplicy Pamięci w toruńskiej świątyni. Miało to miejsce w ramach praktyk młodzieży w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu.

Podczas praktyk w Yad Vashem, studenci mieli możliwość zapoznania się z relacjami osób opisujących swoje przeżycia z czasów wojny, m.in. z pobytu w getcie czy z życia w ukryciu. To było cenne doświadczenie – wspomina Agnieszka Dąbek – jedna z praktykantek.

– Wśród dokumentów znalazłyśmy relacje ze strony żydowskiej, m.in.: na temat 116. księży, którzy pomagali im z narażeniem życia. Była to dla nas ważna lekcja historii, ponieważ o takich sprawach nie dowiadujemy się z podręczników. Pobyt w Jerozolimie był powiązany również z możliwością odwiedzenia najważniejszych miejsc związanych z osobą Jezusa Chrystusa. Niesamowitą łaską było mieszkać dosłownie 3 minuty od Bazyliki Grobu Pańskiego – miejsca śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Cieszymy się bardzo, że owoce tej pracy badawczej będą uwiecznione w Kaplicy Pamięci w Toruniu – mówi Agnieszka Dąbek, praktykantka.

W ramach badań do Kaplicy Pamięci zgromadzono w specjalnym archiwum nagrania i dokumenty na temat 40 tys. Polaków ratujących ludność żydowską.

TV Trwam News/RIRM

 

 

drukuj